Kraj Vysočina

100 let skautingu v Jihlavě

výstava 12. 6. – 6. 9. 2020

Muzeum Vysočiny Jihlava

V prosinci 1920 se do „Staniční knihy“ na Čeřínku zapisuje osm studentů – skautů, kteří tam prožili tři dny vyplněné junáckým cvičením, hrami, četbou a vyprávěním. Tato první písemná zpráva o existenci skautingu v Jihlavě nás vybízí, abychom se jako správní skauti stopaři vypravili po stopách jihlavského skautského století.

Skauting je výchovné hnutí, které spatřilo světlo světa v Anglii v roce 1908. U jeho zrodu stojí generál Robert Baden- Powell a spisovatel, malíř a znalec života indiánů Ernest Thompson Seton.

Do naší země přinesl skautské myšlenky středoškolský učitel Antonín Benjamin Svojsík a přímo v Jihlavě se skautováním začal profesor češtiny a francouzštiny jihlavského gymnázia Jan Svačina.

Výstava nás provede nesmělými počátky v období první republiky, velikým rozkvětem po druhé světové válce, kratičkým nadechnutím v závěru šedesátých let dvacátého století až do posledních třiceti svobodných let.

Vzpomínky skautů pobaví, ale možná i trochu dojmou. Výstava nás seznámí s pestrou činností skautů v současnosti. Na plánu jihlavských ulic zjistíme, kde všude se nacházely a nacházejí skautské klubovny. Návštěvníky přenese do táborové atmosféry stan s podsadou, která je vynálezem českých skautů, ohniště s připraveným táborákem, vlajky, totemy. Mohou obdivovat skautské kroniky, zápisníky, oddílové časopisy, ukázky sbírek odznaků, nášivek s odborkami a označeními na skautském kroji, zkusit si uzlování, luštění šifry… Zajímavé jsou i skautské stezky z různých dob, do nichž vedoucí skautíkům potvrzují zvládnutí rozmanitých skautských dovedností. Zlatým hřebem bude zajisté stezka jihlavského rodáka herce Bořivoje Navrátila. Nebudou chybět ani výrobky „zlatých skautských ručiček“.

Pro sběratele skauti připravili pamětní pohlednice, placky s logem výstavy a příležitostné razítko…

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..