Ostatní

Do Chřibů nejen na hřiby, aneb pěkný výlet na hrad Cimburk

Pokud se vám poštěstí, a budete mít cestu na jihovýchod Moravy, pak zcela jistě zavítáte do malebného pohoří Chřibů. Nemusíte se tam bát žádných vysokých hřebenů, strmých svahů a prudkých výšlapů, najdete zde pouze mírnější kopce, které společně s hlubokými lesy a kvetoucími loukami dávají krajině její typickou tvář. Nejedná se sice o oblast vyhledávanou turisty tolik, jako jiné části naší vlasti, avšak to jí pouze přidává na atraktivitě. Na své si zde přijdou příznivci snad všech odvětví turistiky. Nově vybudované pěší i cyklistické stezky přímo lákají k poklidné procházce či projížďce, a pokud by někomu došly síly a skutálel se z kopce dolů, nemusí chodit daleko, aby našel klidnou hospůdku, kterých je podél turistických cest spousta, posilnil se a pokračoval v cestě. Milovníci vína pak mohou poodjet kousek na jih do vinařské oblasti Slovácka a na své si přijdou i houbaři nebo rybáři.

O nic nebudou návštěvou Chřibů ochuzeni ani přátelé historie. V oblasti můžete najít řadu historických míst, hradů, zámků i muzeí. Jedním z unikátů regionu je barokní hřbitov ve Střílkách, ze kterého je to jen pár kroků k ruinám Stříleckého hradu. Nedaleko odtamtud stojí i hrad Buchlov a jeho něco mladší bratříček, zámek Buchlovice s rozlehlým parkem, patřící svého času stejným majitelům. Ve výčtu zajímavých míst nesmí chybět ani Velehrad, proslavený každoroční svatou poutí. Hodně nedoceněným místem je však stále Cimburk. Tento hrad zažil své nejslavnější doby za vlády posledních Přemyslovců. Později byl několikrát poškozen, a po dobytí husity často střídal majitele, byl několikrát přestavěn, a nakonec opuštěn. Několik set let chátral a obývaly jej pouze strašidla, než se zříceniny ujalo občanské sdružení, a pokusilo se jej opravit. Práce probíhají již více než deset let, a pokud bude dostatek financí, dlouho ještě probíhat budou. Prozatím přinesly úspěch v tom, že se z úplné zříceniny podařilo vytvořit příjemné místo pro turisty a alespoň částečně obnovit její původní podobu.

Začněme však pěkně od začátku. Pokud se rozhodnete jít se na hrad podívat, máte dvě možnosti kudy se k němu dostat. Tou první je odbočit již v Koryčanech na náměstí kolem kostela na Vřesovice, a pokračovat tímto směrem, než dorazíte na parkoviště. Odtamtud se dá k Cimburku dojít pěšky (asi dva až tři kilometry, podle toho, jestli si trasu ještě zpestříte, nebo půjdete přímo). Druhá možnost, jak se k Cimburku dostat, je cesta kolem přehrady. Zaparkovat zde můžete v blízkém autokempu, a pokračovat dále po svých. Výhodou této trasy je, že je o něco kratší než první, a autokemp vám zároveň dává po návratu možnost občerstvení nebo sprchy, na druhou stranu však v tomto případě část cesty vede po státní silnici, což se nemusí každému líbit. Jestli chcete namítnout, že obě rady jsou vám na nic, protože nemáte auto, pak nezoufejte, autobus vás dopraví jak do Koryčan na náměstí, tak i k autoservisu, a z obou těchto míst se na Cimburk dostanete, jen si výlet trošičku prodloužíte.

Jak již bylo řečeno, Cimburk je dlouhodobě opravován, a dosavadní úsilí dobrovolníků dalo vzniknout příjemnému prostředí pro turisty. Naleznete zde stánek s pohlednicemi a suvenýry, bufet i toalety, a po zaplacení vstupného, které není nijak vysoké, máte možnost individuální prohlídky hradu s využitím papírového průvodce, kterého dostanete zároveň se vstupenkou. Cestou můžete obdivovat pozůstatky kdysi majestátního hradu střežícího obchodní cesty do Uher, a nechat historii, aby vám sama řekla, kolik je pravdy na pověstech o místním čertu, o loupeživém rytíři a mnoha dalších, jimiž je toto místo opředeno. Přes léto pak navíc hrad ožívá různými kulturními událostmi, přes divadelní představení a koncerty až k vystoupením historického šermu, jarmarkům a festivalům. Těmito akcemi, pořádanými především o víkendech, si můžete ještě zpestřit běžnou prohlídku hradu.

Takže až budete mít někdy cestu kolem, určitě neváhejte a přijeďte se na hrad podívat. Rozhodně se jedná o velmi příjemnou a pohodovou procházku, která není nijak dlouhá ani náročná, a je vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Je zde také možnost si trasu ještě prodloužit a ozvláštnit odbočkami k několika pramenům a unikátním skalním útvarům, z nich nejznámější je Kazatelna, která dává za pěkného počasí přímo pohádkový výhled na Cimburk, přehradu i na okolní krajinu. Za sebe vám mohu tento výlet vřele doporučit, na hrad jsem se byl podívat mockrát, šel jsem různými cestami, ať již sám, s rodinou nebo se svou školní třídou, a musím říct, že jsem si to vždy užil a kromě příjemných vzpomínek mi z výletu zůstaly i pěkné fotky, neboť místo k fotografování přímo vybízí.

Related Images:

0 Shares

2 Comments

  1. Pingback: Hrad Buchlov - Zříceniny.cz

  2. Pingback: Šermířský víkend na hradě Cimburk - Zříceniny.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..