Kraj Vysočina

Kámen

V malebném kraji Vysočina, se v obci Kámen, na rozlehlém skalisku, nachází stejnojmenný gotický hrad.

Hrad Kámen byl postaven v polovině 13. století. První písemné zmínky jsou z roku  1316 a 1318. Hrad velmi často střídal majitele, kteří ho i s přilehlým panstvím různě zastavovali a dělili.

Významným, a to hlavně ze stavebního hlediska, byl pro hrad majitel rytíř Jan Kryštof Malovec. Ten roku 1637 sídlo opravil. Nicméně byl poslední z „místních“ vlastníků. Od doby, kdy na počátku 18. století hrad prodal Karlu Freslovi z Kvaltenberka, se na něm vystřídalo mnoho vlastníků převážně německého původu. Posledním majitelem Kamene byl od roku 1916 Antonín Fleissig. Ten na hradě dokončil stavební úpravy, aby o něj roku 1948 přišel, z důvodu vyvlastění. Roku 1953 byl hrad prohlášen státním kulturním majetkem. V letech 1964 až 2002 jej spravoval Okresní úřad Pelhřimov (dříve ONV) za jehož vlastnictví byl hrad restaurován. Roku 1974 zde vzniklo muzeum jednostopých vozidel. Od roku 2003 je Kámen příspěvkovou organizací kraje Vysočina.

Kde hledat?

Hrad Kámen najdeme hned nad silnicí ve stejnojmenné vesničce, v kraji Vysočina. Nachází se pouze 15 kilometrů západně od města rekordů Pelhřimova.

Kudy tam?

Přímo pod hradem je autobusová zastávka. Pokud se rozhodnete využít vlakové dopravy, můžete vystoupit v železniční zastávce Pacov a po červené turistické značce se příjemnou čtyřkilometrovou procházkou lesem dostanete k hradu. Z železniční stanice Obrataň je to jeden kilometr po silnici. Jste-li vyznavači dopravy po svých, či na kole, můžete využít turistické značení a stezky v okolí. Jedna z nich vede z Pelhřimova, 25 kilometrovou oklikou.

Návštěvní doba?

Duben a říjen pouze soboty, neděle a svátky od 10 do 17 hodin

Květen, červen a září každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin

Červenec a srpen kromě pondělí každý den od 10 do 17 hodin

V ostatních měsících je hrad možné navštívit po telefonické domluvě.

Vstupné?

Základní vstupné je 50 korun. Důchodci, studenti a děti od 6 let zaplatí 25 korun. Fotografovat lze za poplatek 30 korun.

Akce?

V hradu je několik stálých expozic. Například je zde k vidění ukázka bydlení a životního stylu na panském dvoře. Nebo expozice jednostopých vozidel a další.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..