Pardubický kraj

Pardubická muzejní noc letos na deseti místech

Chcete nahlédnout pod roušku noci a užít si otevřená muzea, galerie, památníky a pamětihodnosti? Jedinečná příležitost se naskytne v pátek 20. května 2022 při Pardubické muzejní noci. Pardubice jsou mimořádně bohaté na paměťové instituce, a tak se do akce letos zapojilo deset míst s rozmanitou nabídkou prohlídek, akcí a výstav, které budou zdarma přístupné většinou od 17 do 23 hodin. Podrobný program i případné změny najdete na www.pardubickamuzejninoc.cz.

Gočár a 1. republika

Východočeské muzeum svůj program zaměřilo na éru první republiky a počátky tvorby architekta Josefa Gočára, ale také jeho život a záliby. Věnuje se mu výstava Přivedli svět domů. Binkovi a Josef Gočár, která bude přístupná zdarma. „Návštěvníci vyzkouší hru s diabolem, které bylo žonglovací vášní první republiky, zažijí dobovou módní přehlídku, virtuální procházku starými Pardubicemi i koncert swingové kapely Daja & Shadde Yadda. Na nádvoří se blýsknou historická vozidla Aero 662, Aero 30 nebo Praga Piccolo,“ zve za organizátory ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Autoři Bohdan Šeda a Jan Tetřev při této příležitosti pokřtí knihu Ve znamení zubra. Příběh pardubického zámku,“ dodává ředitel. Na věži  budou návštěvníci s hvězdáři nahlížet do dalekého vesmíru, Základní umělecká škola Pardubice – Polabiny rozezní koncertem epozici S.K.L.E.M.

Výtvarné dílny a workshopy

Východočeská galerie láká na zvukovou performanci „16 mil vlasce“ Filipa Jakše, výtvarnou dílnu Na Betlémě a prohlídku této výstavy. Prostor GAMPY bude proměněný v otevřený archiv uměleckých záznamů, jež pracují s tématy péče, spolupráce a zpomalení. GAMPA připravila workshop pro děti i jejich rodiče Zapoj se!

Porcelán na Zelené bráně

Na Zelené bráně uvidíte výstavu prací studentů Střední školy cestovního ruchu a grafického designu na téma porcelán. Když zavítáte do jednoho z nejstarších domů na Pernštýnském náměstí – Mázhausu, prohlédnete si výstavu Hrdinové v pozadí, věnovanou osudům lidí z Pardubic a okolí, kteří během 2. světové války položili svůj život.

Příhrádek, Zámeček a Institut Paměti národa

Poprvé letos své brány při muzejní noci otevře Knihovní centrum U Vokolků, Památník Zámeček a Institut Paměti národa Pardubice. Památník Zámeček připravil komentované prohlídky své moderní expozice umístěné pod povrchem země. Institut Paměti národa Pardubice vás při prohlídkách zavede do období 2. světové války a seznámí s příběhy armádního generála Tomáše Sedláčka nebo odbojářky Jaryny Mlchové. Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara ukáže letuschopné repliky prvních letadel, ať už je to slavný letoun bratří Wrightů nebo Kašparův Blériot.

Muzeum MHD a železnice v Rosicích nad Labem zůstane kvůli opravě zavřené, ale vypraví historický trolejbus Škoda 9Tr, který pojede na trase mezi Dubinou a Polabinami.

Záštitu nad Pardubickou muzejní nocí převzal primátor města Pardubic Martin Charvát.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..