Praha

U Voříkovských

Po dvou letech stavebních prací byla dokončena vzorová památková obnova historického domu v Lilové ulici č. p. 219/5 v Praze, který bude od letošního podzimu sloužit jako pracoviště Národního památkového ústavu.

NPÚ při této příležitosti pořádá den otevřených dveří, který se uskuteční v pátek 28. července 2017 od 14 do 19 hodin. Poslední komentovaná prohlídka začíná v 18:00.

Objekt, v umělecko-historické literatuře nazývaný „U Voříkovských“, je významným měšťanským domem s bohatou historií, kterou sdílel s celým svým prostředím v srdci Starého Města, v těsném kontaktu s kostelem sv. Anny (nynější centrum Pražská křižovatka). Nárožní dům se sestává z několika navzájem spojených objektů a první zmínka o něm se objevuje okolo roku 1320. Od 15. století zde byl prosperující pivovar. Další přestavby pak proběhly v průběhu 17., 18. a 19. století. Cílem obnovy byla záchrana a společenské zhodnocení historicko-kulturní památky včetně jeho funkčního využití. V budově bude mimo jiné umístěna ústřední knihovna NPÚ, badatelna či přednáškový sál.

1 Shares

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..