V úterý 7. května bude v karlínské Invalidovně zahájen projekt s názvem Invalidovna Open, jehož cílem bude během následujícího půl roku oživit barokní areál kulturními a společenskými aktivitami.
Za projektem Invalidovna Open stojí spolek Iniciativa pro Invalidovnu, jemuž Národní památkový ústav zapůjčil dočasně západní křídlo budovy. To se během následujících šesti měsíců rozezní hudebními, divadelními a tanečními představeními, budou se zde konat přednášky, besedy, diskuze, workshopy a mnoho dalšího.
„Od chvíle, kdy jsme o Invalidovnu projevili zájem, jsme deklarovali náš záměr vytvořit zde kulturní a společenské centrum pro širokou veřejnost. Věřím, že prostřednictvím projektu Invalidovna Open se podaří tento záměr naplnit a vdechnout tak Invalidovně nový život,“ sdělila generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.
Pražská Invalidovna vznikala v letech 1731-1737 podle projektu významného architekta českého baroka Kiliána Ignáce Dientzenhofera za účelem vzniku útulku pro válečné vysloužilce a jejich rodiny. Roku 2017 byla zařazena na seznam Národních kulturních památek, v loňském roce přešla pod správu Národního památkového ústavu, který plánuje její celkovou obnovu.
„Vzhledem k tomu, že samotné přípravy plánů rekonstrukce potrvají několik let, tak se NPÚ rozhodlo podpořit myšlenku dočasného využití části Invalidovny a zapůjčit dočasně západní část budovy a přilehlou zahradu spolku Iniciativa pro Invalidovnu, který bude koordinovat postupné naplnění Invalidovny kulturně společenskými aktivitami. Společně věříme, že se oživení Invalidovny podaří a Invalidovna se stane živoucím srdcem Karlína sloužící široké veřejnosti,“ dodává předsedkyně Iniciativy Ludmila Vacková. V rámci zahájení projektu bude 7. května od 14 hodin pro návštěvníky připraven bohatý kulturní program, do 17 hodin si bude možné areál prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek. Na akci vystoupí senegalský hudebník Omar Ka,DJ a multimediální umělec Aid Kid, polský improvizátor Horsy a další. Svou tvorbu představí formou instalací výrazné osobnosti současné české a zahraniční výtvarné scény a scénografie – Petr Písařík, Michal Cimala, Jakub Nepraš, Tetsu Ohnari, projekt Kurátorky, Vladimír Turner, Paul Chaney, Dragan Stojčevski nebo Mark Paul Divo. Návštěvníci se mohou dále těšit na netradiční improvizační hudebně-taneční představení Moving orchestra ansámblu CreW Collective, kdy tanečníci a hudebníci v různých formacích oživují veřejný prostor společnými intervencemi. Pro děti bude připraveno představení Golem Studia Damúza v přilehlé zahradě, chybět nebude ani občerstvení, o které se postarají kavárna Divoké matky, food truck Salt’n’Pepa Kitchen a bar Centrála.