Přijměte pozvání na přednášku Michala Plavce, kurátora letecké sbírky Národního technického muzea v Praze, která se uskuteční v úterý 5. března v 17 hodin v muzejním Malovaném sále.
Přednáška První letadlo nad Jihlavou přiblíží životní osudy místního rodáka Karla Stohanzla, který přistál ve městě v srpnu 1911.
Karel Stohanzl byl synem jihlavského učitele. Narodil se 21. března 1879. V srpnu 1910 se stal 12. rakouským diplomovaným pilotem. Na začátku září 1911 se měl účastnit vojenských manévrů na dnešním slovensko-maďarském pomezí. Přesvědčil velení, aby mu povolili let do rodné Jihlavy z Vídeňského Nového Města. Povolení dostal a 28. srpna 1911 po 215 kilometrech letu přistál v blízkosti nádraží v místech dnešního Bedřichova. Nad městem podnikl ještě jeden zkušební let, než letadlo rozmontoval a odeslal železnicí do Horních Uher. Stal se vůbec prvním pilotem, který kdy přistál v Jihlavě, a dokonce byl i místním rodákem. Během války aktivně sloužil jako velitel a učitel létání v rakousko-uherském vojenském letectvu. Po válce se stal státním příslušníkem Republiky československé a projevil svůj zájem o automobilismus. Přestěhoval se do Brna, kde nejdříve pracoval jako prodejce automobilů Laurin & Klement. Později vstoupil do služeb Československé zbrojovky, kde testoval automobily značky Z. S nimi dosáhl v letech 1928 a 1929 několika vítězství, včetně 1. cena v kategorii sportovních automobilů do objemu 1,1 litru v prestižních závodech Zbraslav — Jíloviště a Soběšice. V roce 1929 odešel ze Zbrojovky. Po německé kapitulaci spáchal v Brně 28. května 1945 spolu s manželkou sebevraždu, zřejmě protože byl německé národnosti.