Jihomoravský kraj

Zámek Lednice

Historie zámku Lednice se datuje již od roku 1222. Tehdy zde ještě nestál zámek ale pravděpodobně gotická tvrz s dvorcem postavená českým králem Václavem I. Na konci 13. století se Lednice a nedaleký Mikulov staly majetkem rodu Liechtensteinů původem ze Štýrska. Ti postupně získali pozemky na obou stranách moravsko-rakouské hranice. Rodoví příslušníci se tradičně uplatňovali ve vojenských službách, hospodářském podnikání a později i v zemských úřadech.

Zásadní změna nastala za bratrů Karla, Maxmiliána a Gundakara z Liechtensteina. Zatímco oba zmínění bratři, Karel a Maxmilián, díky sňatkům získali další majetky starého moravského rodu Černohorských z Boskovic, Karel, působil na dvoře císaře Rudolfa II. V roce 1604 se pak stal zemským hejtmanem na Moravě a v roce 1608 se mu dostalo povýšení do knížecího stavu a bylo mu uděleno opavské knížectví. Během 17. století se postupně Liechtensteini stali nejbohatším rodem na celé Moravě.

zamek-lednice

V 16. století byla středověká tvrz zbořena a nahrazena renesančním zámkem. Ani tato stavba se však dodnes nedochovala. Místo ní zde bylo vybudováno velkolepé barokní sídlo s rozlehlou zahradou a monumentální jízdárnou. V zámeckém parku, bylo postaveno množství romantických staveb a také zde byl vybudován rybník zabírající plochu 24 hektarů.

Během 18. století byl zámek opět přebudováván. Kníže Alois II. z Liechtensteina jej nechal předělat na letní sídlo v duchu anglické gotiky. Zámek tak získal vzhled, jak jej známe dnes. Velkolepé reprezentační sály v přízemí, sloužily k setkání evropské šlechty. Tyto sály jsou vybaveny úchvatnými vyřezávanými stropy, dřevěným obložením stěn a vybraným mobiliářem. Soukromé pokoje panstva, se nacházejí v prvním patře zámku. Ve druhém patře se pak nacházejí dětské pokoje. V roce 1996 byl zámek zapsán na seznam památek UNESCO.

Kontak:
Státní zámek Lednice
Zámek 1
691 44 Lednice
e-mail: lednice@npu.cz

Related Images:

0 Shares

3 Comments

  1. Krásný zámek, interiery i zahrada. Jen je škoda, že pokud člověk chce důkladně zámek projít, tak vstupné do všech okruhu není zrovna moc nízké. Ale je fakt, že zámek Lednice za podívání stojí.

  2. V létě jsem měl možnost se na zámek podívat a musím říci, že je to opravdu stálo zato.

  3. Pingback: Hrady a zámky navštívilo přes 5,6 milionů návštěvníků - Zříceniny.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..