Pardubický kraj

Hračky, kroje i hokej – to jsou letošní lákadla Východočeského muzea

Ve znamení hokeje, lidových krojů i hraček bude výstavní rok 2023 na pardubickém zámku. Východočeské muzeum zve letos na šest nových výstav, které doplní stálé expozice či pojedou reprezentovat instituci do zahraničí. První výstavou sezóny je Dynamo 100.

„Rok 2023 zahájíme 18. ledna výstavou, kterou na zámku připravujeme společně s hokejovým klubem Dynamo. Jmenuje se příznačně Dynamo 100, protože připomíná toto jubileum, které hokej v Pardubicích slaví,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Hned v únoru dáme prostor východočeskému folklóru, výstavu Jaké odění, takové uctění připravujeme v renesančních sálech v druhém patře paláce. Těšíme se na souznění pernštejnské architektury a lidových krojů a příběhy, které autoři výstavy jejich prostřednictvím vyprávějí,“ říká Tomáš Libánek.

Výstava Dynamo 100, 100 let pardubického hokeje zavede nejen fanoušky populárního zimního sportu do jeho historie a nabídne ucelený pohled na vývoj pardubického hokejového klubu od roku 1923 až po současnost. K vidění budou všechny důležité trofeje a medaile, které hráči Dynama Pardubice posbírali nejen v Česku, ale po celém světě, včetně zlaté olympijské medaile nebo prstenu za vítězství ve Stanley Cupu.

Východní Polabí, Orlické hory nebo kraje českých vysočin – i to jsou oblasti, ač méně známé, kde venkované hrdě nosili své kroje.  Jejich zdobnost a propracovanost si návštěvníci prohlédnou na výstavě Jaké odění, takové uctění s podtitulem Nahlédnutí do šatníků východočeských venkovanů. Muzeum ji připravilo ve spolupráci s Muzeem Ostrov lidových krojů. „Odhalíte bohatost šatníků východočeských sedláků a selek a zjistíte, jak zamotaný příběh může vyprávět takový pár střevíčků k mladoboleslavskému kroji. Kromě úžasu si můžete odnést vlastnoručně vyzdobenou látkovou tašku nebo záložku do knihy, na které využijete nově okoukané vzory a techniky,“ slibuje ředitel muzea. Výstava začíná 3. března.

Od 5. května opanuje volně přístupnou Open Air Galerii Parkán regionální fotograf Vlastimil Raška. V uceleném souboru fotografií představí faunu převážně pardubického regionu, kterou nazval Mizející svět.

Velkou přírodovědnou výstavu v nových sálech nahradí od 24. listopadu výstava Zahraj si Pardubice, která zavede děti i dospělé do posledních dvou set let dějin města. Hry, interaktivní prvky a hračky ze sbírky muzea slibují poučení i chytrou zábavu nejen pro rodilé Pardubany.

Ne všechny výstavy se odehrají v areálu zámku. Volně přístupná bude výstava Chrám ohně – 100 let pardubického krematoria, kterou muzeum připravilo pro Služby města Pardubic. Přístupná bude od 27. ledna 2023 v areálu Centrálního hřbitova v Pardubicích.

Kromě výstav v Pardubicích jsou v plném proudu i přípravy zahraničních projektů. Putovní výstava Pernštejnské ženy a Evropa se v červnu představí v památníku J. A. Komenského v nizozemském Naardenu. Nová výstava o 3000 starém bronzovém vědru Kráska z Kladiny bude poprvé představena v únoru ve francouzském Štrasburku.

Výstavy v Pardubicích:

  • Dynamo 100. 100 let pardubického hokeje,18. 1. 2023 – 1. 10. 2023, Kaňkův sál, Zámek Pardubice
  • Chrám ohně: 100 let pardubického krematoria,27. 1. – 20. 11. 2023, Centrální hřbitov v Pardubicích před budovou krematoria
  • Jaké odění, takové uctění. Nahlédnutí do šatníků východočeských venkovanů,3. 3. – 3. 9. 2023, enfilada, Zámek Pardubice
  • Vlastimil Raška: Mizející svět, 5. 5. – 21. 4. 2024, Open Air Galerie Parkán, Zámek Pardubice
  • Zahraj si Pardubice, 24. 11. 2023 – 8. 9. 2024, výstavní sály v hospodářských budovách, Zámek Pardubice

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..