Moravskoslezský kraj

Hrad Sovinec

Na Městečko Sovinec i jeho stejnojmenný hrad se v průběhu staletí začla vázat spousta legend a pověstí. Málokterý hrad je obestřen tak zajímavými mýty jako právě Sovinec. Sovinec proslul rozsáhlými procesy s čarodejnicemi i pro svou víru ve vampirismus. Jedna z pověstí říká, že v jeskyni naproti hradu vězí v ptačí podobu zakletý Soví král. Za denního světla je prý možné spatřit přízrak jeho překrásné dívky. Teď už ale ke skutečné historii tohoto tajuplného hradu!

Hrad Sovinec byl založen bratry Vokem a Pavlem ze Sovince, a to už na počátku 14. století. Počáteční výstavba hradu nebyla nijak rozsáhlá, ale v průběhu dalších let změnil Sovinec několikrát svou podobu. Obvykle byl rekonstruován podle aktuálního architektonického stylu. V 15. století byl hrad postupně rozšiřován, ale zásadnější změna nastala až v první polovině 16. století, kdy byl hrad přestavěn v renesančním duchu Kryštofem z Boskovic.

Následovalo poněkud ponuré období, ve kterém hrad utrpěl četná zranění. V průběhu třicetileté války byl obsazen Dány. Následně bylo opevnění hradu zdokonaleno, to ale nezabránilo tomu, aby byl roku 1643 dobyt armádou Lennarta Torstensona, která v jeho hradbách setrvala několik let. Ani další století nepřineslo hradu štěstí – začal totiž pomalu chátrat. V roce 1784 do hradu uhodil blesk, který poškodil hned několik budov. Rekonstrukce se hrad dočkal až skoro o půl století později.

Další proměny hrad zaznamenal hned v 19.století, část hradu byla zbourána a vznikl zde skvost v podobě kostela sv. Augustina. Proměnila se i funkce hradu, už dávno nebyl rezidenčním sídlem, ale sloužil jako základna lesnické škole a chlapeckému semináři.

V průběhu druhé světové války hrad sloužil jako základna německých jednotek. V roce 1945 podruhé podlehl hrad plamenům – tentokrát byly škody závažnější. Pod záštitou Moravské filharmonie byl hrad alespoň částečně opraven, ale rekonstrukční procesy zde probíhají dodnes. V současné době láká hrad návštěvníky mnohými kulturními akcemi, které zde v průběhu roku probíhají.

Kontakt:

Hrad Sovinec
autopošta Břidličná,
79351 Sovinec, okr. Bruntál

Telefon: 554 295 113
E-mail: sovinec@mubr.cz

Zdroje:

http://www.hradsovinec.cz/historvyvoj.htm

ŠINDLÁŘOVÁ, Irena. Průvodce po tajemstvích hradů: historie a pověsti moravských hradů. Vyd. 1. Olomouc: Fontána, 2004, 99 s. ISBN 80-7336-185-x.

Related Images:

14 Shares

One Comment

  1. Pingback: Kmotra smrt - Zříceniny.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..