Ostatní

Vyrážíme do terénu: Jak vybrat vhodné trekové hole?

Už dávno neplatí, že trekingové hole jsou výsadou starších ročníků. Zkušení vědí, že zlepšují rytmus a frekvenci chůze a uspoří až 30 % vydané energie. Zajišťují správné držení těla, šetří klouby, pomáhají udržovat stabilitu a dodávají oporu v náročném terénu. Až pojedete na horskou túru, nezapomeňte tyto pomocníky přibalit do batohu.

Svižná chůze s holemi je hitem posledních let. Pomáhá zvyšovat fyzickou kondici a odpočívat aktivním způsobem. „Chůzi s trekingovými holemi je možné provozovat se správným vybavením a oblečením po celý rok za jakéhokoli počasí, v jakémkoli terénu. A je vhodná pro jakoukoli věkovou kategorii,“ radí Vladislav Žák, specialista společnosti Hannah.

Začátečníci

Ti, kteří se s trekingovou chůzí teprve seznamují, ocení několikadílné hliníkové teleskopické hole, se kterými je jednoduché manipulovat. „U začátečníků se předpokládá, že nejprve vyrazí na kratší túry, proto jsou pro ně základní hliníkové hole pro svou příznivou cenu od 700 do 1 200 Kč nejvhodnější. Takové hole mohou vážit o několik desítek gramů více, ale poskytují dostatečnou oporu a potřebný komfort,“ vysvětluje specialista značky Hannah.

Jedním z důležitých faktorů je jejich správná výška. Nejlépe se to pozná podle toho, že ruka držící rukojeť svírá v lokti pravý úhel. „Při chůzi v terénu je však důležité výšku měnit, je proto důležité, aby byly hole teleskopické. Plně se tak přizpůsobí výšce majitele a zároveň je možné jednoduše nastavovat jejich délku pro sestup a výstup,“ radí Vladislav Žák.

Treková hůl Hannah Trek II je vyrobená z lehkého materiálu s neoprenovou rukojetí a nastavitelným poutkem. Hůl má jednoduché ovládání, takže je možné měnit její výšku během chvilky, k dispozici jsou i talířky v různé velikosti a vyměnitelné hroty. Cena: 950 Kč.

Zdatnější turisté

Naproti tomu fyzicky zdatnější turisté by měli sáhnout po holích, které jsou vyrobené z tvrdšího hliníku. Ten je odolnější vůči nárazům a otřesům vznikající ráznější a dynamičtější chůzí. Pro pokročilé turisty jsou vhodné i hole s širší nabídkou hrotů podle terénu a povrchu. „Výjimkou nejsou ani krokoměry, kompasy, vyměnitelné úchyty a další pomocné vybavení, které zjednoduší a zatraktivní pobyt v terénu,“ upozorňuje Vladislav Žák z Hannah. Hole můžete také připnout k batohu, aniž by vás jakkoli omezovaly. Mnoho batohů má dokonce speciální úchytky všité tak, aby byly správně upevněné a nepřekážely při chůzi bez nich.

„Jedním ze způsobů, jak si usnadnit túru, je zvolit hole se speciálním odpružením. Tzv. antishock silné otřesy jednoduše utlumí, vhodný je proto především při chůzi z kopce, kdy opěrnou soustavu zatěžují silné otřesy,“ vysvětluje Vladislav Žák a doplňuje, že standardem by měly být hole, které mají odpružení vypínatelné tak, aby chůze do kopce byla komfortní.

Pro muže i pro ženy?

Obecně se dá říci, že hole jsou univerzální, existují však speciální, které jsou určené výhradně ženám. „Takové jsou menší a mají minimální hmotnost, aby turistku příliš nezatěžovaly a neubíraly zbytečně její energii. Velikost rukojetí je také uzpůsobena jejím potřebám,“ vysvětluje specialista ze společnosti Hannah a uzavírá své rady tím, že chůze s holemi je ideální aktivitou, kterou mohou provozovat všichni v jakémkoli věku a fyzické kondici. „Jaro je ideálním obdobím pro to vyzkoušet něco nového a chůze je nejpřirozenější pohyb člověka, stačí jenom začít,“ loučí se Vladislav Žák z Hannahu.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..