Ostatní

První lanovka ve Špindlerově Mlýně slaví 70. výročí

V roce 1947 vyjela poprvé ve Špindlerově Mlýně lanovka. Byla jednosedačková a z lyžařského areálu Svatý Petr tehdy přepravila na Pláň 180 osob za hodinu. Skiareál nyní nabízí k příležitosti 70. výročí stavby první lanovky originální výstavu historických fotografií. Ta je návštěvníkům k dispozici v jedinečném prostoru depa dolní stanice dnes šestisedačkové lanovky ve Svatém Petru, a to až do 3. září 2017. Vstupné je zdarma.

„Výstavou fotografií chceme našim návštěvníkům přiblížit a ilustrovat bohatou historii lyžování ve Špindlerově Mlýně. Její součástí jsou i unikátní historické fotografie občanů našeho města,“ uvedl ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Čeněk Jílek s tím, že výstava nese název „Spindl na lyžích“ a odstartovala slavnostní vernisáží 20. července. Prohlédnout si ji pak mohou zájemci v jedinečném prostoru depa lanovky ve Svatém Petru po celou dobu prázdnin až do 3. září 2017.

Z historie lanovky

První sedačková lanovka v Evropě vedla na Pustevny v Beskydech. Chrudimská firma Wiesner ji postavila v obtížných podmínkách počátku druhé světové války v roce 1940. Další lanovku se pak rozhodl Svaz lyžařů vybudovat ve Špindlerově Mlýně, už tehdy významném turistickém centru Krkonoš. Původní lanovka byla 1 055 metrů dlouhá a překonávala převýšení 330 metrů. Při původní rychlosti 1,2 metrů za sekundu přepravila maximálně 180 osob za hodinu. Po zvýšení rychlosti se kapacita zvedla na 225 osob. Jízdenka nahoru tehdy stála 15 Kčs. První modernizace přišla na řadu v roce 1964, když se stal Špindlerův Mlýn dějištěm sjezdových disciplín zimní univerziády. Trasa lanovky byla prodloužena až k vrcholu Přední Planiny a její délka dosáhla 1 390 metrů. Zvýšilo se i převýšení na 420 metrů. Vznikla nová budova horní stanice a přepravní kapacita vzrostla na 290 osob za hodinu.

Návštěvnost střediska měla i nadále trvale stoupající úroveň a bylo nutné kapacitu znovu navýšit. Lanovku tak v únoru 1986 nahradila dvousedačka Tatrapoma. Celkem 161 dvoumístných sedaček se v zimě pohybovalo rychlostí 2,5 metru za sekundu pouze pro cestující s lyžemi na nohou, což představovalo teoretickou zimní kapacitu 900 osob za hodinu. Ani to však nestačilo. Po roce 1989 se u dolní stanice tvořily stále delší fronty. Vedení společnosti se nakonec rozhodlo situaci vyřešit radikálním způsobem, a to výstavbou nejmodernější sedačkové lanovky v té době s maximální kapacitou. Demontovaná a teprve šest let stará dvousedačka našla nové využití na černé sjezdovce ve Svatém Petru, kde slouží dodnes. Čtyřsedačková lanovka vozila lyžaře na Pláně od roku 1992. Až po dvaceti letech ji akciová společnost MELIDA nahradila novou šestimístnou vyhřívanou lanovkou Leitner včetně nových horních a dolních stanic. Současná lanovka přepraví 2400 osob za hodinu.

Unikátní výstava fotografií pro všechny zdarma

Nahlédněte i vy do bohaté historie špindlerovské lanovky a zdejšího lyžování a nenechte si ujít unikátní výstavu fotografií. Navštívit ji můžete denně od 8.00 do 12.00 a 13.00 do 18.00 hodin. Vstupné je pro všechny návštěvníky zdarma. Kromě výstavy fotografií nabízí skiareál ve Svatém Petru spoustu dalších aktivit a zábavy. Spojte kulturní zážitek třeba s výjezdem lanovkou na Pláňě, kde si můžete dát něco dobrého v nově otevřené moderní restauraci Na Pláni, sjet sjezdovku na terénní tříkolce nebo se projet na kole či elektrole. Projít si můžete i naučnou stezku nebo si s dětmi pohrát na některém z nejvýše položených hřišť na vrcholcích hor. Na Labské přehradě můžete zase otestovat loďky nebo paddle board.

Více na www.skiareal.cz.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..