Středověk

Středověké nůžky v obrazech a iluminacích

Jedním z důležitých prvků poznání je ikonografie. Na několika dobových iluminacích z ručně psaných knih a několika obrázcích, bych Vás rád seznámil s nůžkami středověku až raného novověku. Výchozím bodem pro vznik nůžek bylo používání tak zvaných párových nožů. Tedy použitím dvou nožových čepelí ovládaných oběma rukama, později propojených na koncích rukojetí obloukovým perem pro snazší úchop jednou rukou. Tyto pérové nůžky jsou známy od doby bronzové a za éry Římanů a Keltů, v období La Tène, byly už poměrně rozšířené. V té době byly nepostradatelné nejen pro zpracování tkanin ale i kovů. Tato forma pérových nůžek byla zachována v některých oblastech až do počátku 20. století a v období středověku jen vylepšena prstencovým perem.

Nůžky, tak jak je vnímáme dnes, jsou nůžky stěžejové. Tedy nýtem spojené dvě jinak samostatné části. Jejich vynález se připisuje Římanům a to v období druhého století před našim letopočtem až prvního století našeho letopočtu. Slované používali oba typy nůžek. Tedy pérové, starší s obloukovým i  novější s prstencovým perem, ale od 10.století i dvoudílné nůžky stěžejové, které ovšem znali jen Slované východní. Ty se u nás rozšířily až v pozdním středověku a raném novověku.

Výrobou nůžek se zprvu zabývali kováři a následně pak nožíři. Měli nejvíc zkušeností s výrobou kvalitní oceli a u nůžek používali metody jako při výrobě kvalitních nožů. Ve větších městech se postupem doby začali od nožířů oddělovat výrobci nůžek a vzniká profese nožikář. Nůžky začínají být vyráběny s ohledem na požadavky jednotlivých profesí. Největšími vyráběnými nůžkami byly nůžky postřihovací, pérové s prstencovým perem. Mohly vážit až do dvaceti kilogramů a sloužily ke koncové úpravě sukna. Postřihovači, kteří je používali při své práci, měli také svůj vlastní cech s těmito nůžkami ve znaku. Raný novověk znamenal pro nůžky velký skok v inovaci tvarů a typů i když některé osvědčené typy byly stále vyráběny. Prohlédněte si tedy obrázky, které jsem pro Vás sesbíral a jež ilustrují sice malý, ale i tak zajímavý úsek v historii tohoto drobného nářadí – nůžek.

ROSSY

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..