Církevní stavby

Svatá Hora

Svatá Hora se nachází nedaleko okresního města Příbram. Toto okouzlující místo patří mezi nejvýznamnější poutní místa. Svatá hora je barokním architektonickým skvostem, tyčícím se nad městem Příbram.

Areál tvoří obdélníkový komplex se čtyřmi kaplemi. Na kamenné terase uprostřed obdélníkového komplexu stojí gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Historie Svaté hory sahá hluboko do našich dějin. Počátky Svaté hory jsou obohaceny pověstmi, protože není známo, kdy byla původní kaplička postavena. Dle pověsti ji dal ve 13. století postavit rytíř z rodu Malovců, jako poděkování Panně Marii za pomoc při pronásledujícími loupežníky.

Dle českého historika Bohuslava Balbína, který se podrobně zabýval dějinami, vznikla kaplička až na počátku 16. století. Avšak nejstarší písemný doklad o osídlení Svaté hory spadá do roku 1216. Bohuslav Balbín také zaznamenal některé údaje o původní kapli – její rozměry a podobu. Dle Balbína byla dlouhá 13 m, široká 7 m a vysoká přes 4 m. Kaplička měla dřevěný strop a nerovné stěny. Podlaha byla z udusané hlíny. Vedly do ní dva vchody – severní a jižní. Podle něj to byla velmi chudá a jednoduchá kaple. Nevylučuje se, že ji nepostavil nějaký poustevník, bez náročného architektonického plánu. Nejstarším dochovaným půdorysem Svaté Hory pochází z roku 1658. Tento průdorys je předchůdcem současného stavu. Tajemstvím je obestřeno i pojmenování vrchu nad Příbramí, kde kaplička stojí.

Soška Panny Marie prý byla ukryta v příbramských dolech, ve farním kostele sv. Jakuba nebo v kostele sv. Jana Evangelisty. Tato soška byla později přenesena do kostela na Svatou horu. V té době vznikalo mnoho pověstí o léčivé síle sošky a její pomoci v nesnázích. Dle pověsti nechal sošku Panny Marie vyřezat arcibiskup Arnošt z Pardubic ve 14. století.

Od poloviny 16. století se Svatá Hora stala vyhledávaným místem.

Related Images:

6 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..