Ostatní

V Iráku byl zahájen vzdělávací program NPÚ na obnovu válkou poškozených památek

V Iráckém institutu pro restaurování památkového dědictví (IICAH) v Erbílu byl včera slavnostně zahájen vzdělávací program pro irácké památkáře organizovaný Národním památkovým ústavem. Několikatýdenní kurz proškolí tamní pracovníky, kteří poté budou dohlížet na obnovu válkou poškozených památek v Mosulu. Projekt je realizován v rámci vládního programu podpory české účasti při stabilizaci a rekonstrukci Iráku.

Projekt organizovaný a vedený odborníky z NPÚ vznikl ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem kultury a Iráckým institutem pro restaurování památkového dědictví, kde bude výuka probíhat. Kurz s názvem Příčiny degradace a záchrana historických stavebních památek proškolí irácké památkáře v oblasti dokumentace, restaurování a obnovy památkového fondu. Přednášky jsou rozděleny do čtyř tematických bloků, zahrnujících praktické ukázky i exkurze po historických objektech v okolí, jako jsou například památky v Algoshi, Koye nebo jezídské osadě v Lalishi. Mezi školiteli jsou mimo odborníků z NPÚ i pracovníci Akademie věd ČR, Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a restaurátorské firmy Gema Art International.

„Přestože řada mosulských památek byla válkou nenávratně zničena, mnoho cenných staveb zůstalo dochováno. Jsme rádi, že se nám podařilo realizovat tento vzdělávací projekt pro irácké specialisty a můžeme tak touto formou přispět k obnově kulturního dědictví tohoto historického města, které je jedinečným dokladem středověké orientální architektury,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Slavnostní ukončení kurzu proběhne 10. října, kdy budou absolventům předány certifikáty vydané NPÚ a IICAH.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..