Pardubický kraj

Zbytky německého letounu se vynořily na zahradě ve Svítkově. K vidění budou na Mezinárodním dni archeologie na zámku

Přesazování drobného keře může přinést nečekané objevy. O tom se přesvědčila rodina z pardubického Svítkova, která při hloubení jamky pro rostlinu narazila na nevybuchlou munici z druhé světové války. Po zajištění nábojů pyrotechniky se na místo vydali i archeologové Východočeského muzea v Pardubicích. Nález překvapil nejen samotné obyvatele rodinného domu, ale i odborníky. Do vyhloubené jámy by si nyní mohli zasadit strom – kromě nábojů tam archeologové vykopali část vybavení německého letadla.

Nalezenou munici německé provenience určil archeolog Východočeského muzea Jan Musil. „První skupinu tvořilo střelivo pro 20 milimetrů letecký kanon MG 151/20 či MG FF, druhou skupinu reprezentovaly náboje pro velkorážný letecký kulomet MG 131 v ráži 13 krát 64 milimetrů. Dochovaly se i značně zkorodované zbytky nábojových pásů,“ popsal nález Musil. Munici odborně zneškodnili policejní pyrotechnici.

Hlouběji pod povrchem archeologové objevili také zbytky značně poškozeného duralového předmětu, o kterém si zpočátku mysleli, že by to mohl být letecký kulomet. „Ve spolupráci se sdružením Hledači historie Pardubicko, z. s., se v něm podařilo identifikovat kryt letecké fotokamery s označením Rb 50/30. Takové používala německá letadla Messerschmitt a Junkers k průzkumným účelům,“ vysvětlil další z archeologů Tomáš Záruba.

Nález vystaví na dnu archeologie

Ukázalo se, že předměty pocházely původně z pardubického letiště a byly společně se stavební sutí, zlomky strusek a odpadky zahrnuty do sníženiny za domem majitelů. „Nálezy jsme předali konzervátorům v muzeu. Návštěvníci si je budou moci prohlédnout už tuto sobotu 15. října na Mezinárodním dni archeologie na pardubickém zámku,“ slíbil archeolog Jan Musil.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..