Jihomoravský kraj

Nové poznatky o smrti tankového esa šikovatele Kurta Knispela

Dietrichsteinský palác, 1. patro, přednáškový sál, Brno

1. listopadu 2016 od 17:00 hod.

– Vlastimil Schildberger

 kurt_knispel

Kurt Knispel se narodil 20. září 1921 v tehdejším Československu jako občan německé národnosti v malé obci Salisov u Zlatých Hor v dnešním okrese Jeseník. Vyučil se automechanikem a po obsazení Sudet byl dne 6. září 1940 odveden do německé armády. Patrně pro svůj malý vzrůst (160 cm) byl odveden k tankistům a vojenskou službu nastoupil u 4. roty záložního tankového oddílu 15, který byl dislokován ve městě Sagan v německém Slezsku. Zde se jako nabíječ a později střelec seznámil se všemi tehdejšími typy německých tanků. Během své vojenské služby sloužil nejdříve na tanku typu Pz. III a IV, později, už jako velitel, na legendárního tanku Tiger I a Tiger II.

Ke Knispelově prvnímu bojovému nasazení došlo po napadení Sovětského svazu, kde se v letech 1941 až 1944 účastnil největších bitev a dosáhl zde většiny válečných vítězství. Krátce také bojoval na západní frontě po vylodění Spojenců v Normandii v červnu 1944. Jako příslušník 503. oddílu těžkých tanků se účastnil v únoru 1945 bojů v Maďarsku a později na Slovensku.

Jeho válečný osud se uzavřel po příchodu jeho jednotky v dubnu 1945 na jižní Moravu. Válečné štěstí jej opustilo v posledních hodinách druhé světové války, necelých 200 kilometrů jeho od domova.

Nebyl přesvědčeným nacistou, ale odvedeným vojákem, který svědomitě plnil svoje povinnosti do posledních dnů války. Vždy bojoval na území (ať na východní nebo západní frontě), které místní obyvatelé bránili proti německé agresi. Proto jej nemůžeme považovat za válečného hrdinu, ale pouze oddaného vykonavatele rozkazů. Měl ovšem vlastní úsudek a dokázal se postavit proti válečným krutostem, což u německých vojáků nebylo častým jevem. Během svojí vojenské služby prokazatelně zničil 168 nepřátelských tanků a desítky protitankových děl a stal se tak nejúspěšnějším tankovým esem všech dob.

V dubnu 2016 objevili pracovníci Historického oddělení Moravského zemského muzea jeho hrob na bývalém německém válečném hřbitově v obci Vrbovec u Znojma. Exhumace jeho ostatků přinesla nová fakta o smrti tohoto tankové esa, která byla doposud obestřena tajemstvím. Díky těmto informacím se z Německa ozval pracovníkům muzea poslední žijící člen osádky Knispelova tanku pan Rudolf Barth, který pod jeho velením půl roku sloužil jako nabíječ. Jeho výpověď poskytla nové poznatky o vojenském i civilním životě Kurta Knispela, o jeho posledním boji dne 30. dubna 1945 a ústupu zbylých členů tankové osádky na Západ. Ostatky Kurta Knispela jsou dnes uloženy ve vojenské části německého hřbitova na Ústředním hřbitově v Brně. S těmito novými fakty budou návštěvníci přednášky seznámeni.

 

 

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..