Královehradecký kraj

Potštejn

Za městečkem Potštejn, nad řekou Divoká Orlice, se na strmé skále, tyčí zbytky kdysi nejmohutnějšího hradu Podorlicka. Potštejn založil koncem 13. století Procek z rodu Drslaviců. Po jeho násilné smrti hrad převzal jeho dyn Mikuláš z Potštejna. Byl však příliš odbojný a tehdejší moravský markrabí Karel v roce 1339 hrad dobyl a pobořil. Mikuláš zahynul pod troskami. Protože měl Potštejn velký strategický význam v systému obrany země, Karel IV. ho v letech 1355 – 1359 obnovil.

V dalších letech byl hrad v držení mnoha pánů. Roku 1432 ho obléhali a po půl roce dobili husité. Roku 1454 by hrad postoupen Jiřímu z Poděbrad. Ten ho zastavil náhradou za Kolín. Opět hrad prošel vlastnictvím mnoha pánů. Několikrát byl zastaven a znovu vracen. Roku 1746 koupil Potštejnské panství hrabě Jan Ludvík Chamaré. Zen zřídil v Potštejně plátenickou manufakturu a přádelní a tkalcovskou školu pro poddané. Po smrti Jana Ludvíka zdědil panství jeho syn Antonín. Ten zkázu hradu, jenž byl už od roku 1673 pustý a chátral, jako takového dokonal. Snažil se najít Mikulášův poklad a necitlivě vedenými vykopávkami zničil i to, co ještě nebylo.

V současné době hrad, tedy spíše trosky, jež z něj zůstaly, spravuje město Potštejn.

Kde hledat? Zříceninu hradu Potštejn nalezneme v okrese Rychnov nad Kněžnou, v Královéhradeckém kraji, pár set metrů jižním směrem od města Potštejn.

Kudy tam? Z okresního města Rychnov nad Kněžnou je Potštejn vzdálen 10 kilometrů. Pokud se vydáte autem, potom směrem na Vamberk a z Vamberku po silnici III. třídy č. 3169 přímo do Potštejna. Využít lze i vlak nebo autobus. V okolí je také mnoho turistických tras vhodných pro pěší i cyklisty. Například pokud máte chuť na pěknou projížďku na kole, lze z Rychnova nad Kněžnou, přes Kostelec nad Orlicí, za využití cyklotras 4311, 4321, 4312 dojet do Potštejna zhruba za hodinku a 15 minut. Je to tudy asi 20 kilometrů.

Návštěvní doba? V dubnu a říjnu je otevřeno v sobotu, neděli a ve svátek. Od května do září je otevřeno od úterý do neděle a ve svátky. A to vždy od 9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00 Potstejn

Related Images:

0 Shares

2 Comments

  1. Moc se mi na zřícenině hradu Potštejn líbilo. Navštěvu doporučuji všem.

  2. Zřícenina hradu Potštejna je úžasná sama o sobě. Co je ovšem velmi děsivé, jsou podivné dostavby paláce z nedávné doby. Tu tam je romantický dojem z celku. Nová střecha působí jako pěst na oko. Nechápu, jak tohle mohl někdo povolit! Nevzhledné, bezcitné, nezapadající.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..