Olomoucký kraj

Státní hrad Bouzov

Historie hradu sahá až do počátku čtrnáctého století. První zaznamenaný pán hradu byl Búz z Búzova (v letech 1317 až 1339). Páni z Vildenberka mají poté hrad držení od poloviny 14. Století až do roku 1382, kdy ho prodali markraběti Joštovi. V roce 1396 se hrad dostává do držení Heraltovi z Kunštátu. Za vlády Jiřího z Poděbrad získal hrad za přízeň králi Zdeněk Kostka z Pustupic a pak se až do konce sedmnáctého století na hradu střídá mnoho českých i moravských pánů. Následuje odkoupení Řádem německých rytířů, pod jejichž správou vydržel až do neblahého roku 1939, kdy připadl pod SS.

Od konce Druhé světové války až do dnes je hrad v držení různých státních institucí. Konkrétně jde v dnešních dnech o Národní památkový ústav, olomouckou centrálu, ke které má svou polohou hrad samozřejmě nejblíže.

Poslední velká přestavba, která výrazně určila jeho současnou podobu, se konala v letech 1895 až 1910 podle plánů Georga von Hauberissera na žádost velmistra Řádu německých rytířů Evžena Habsburského. Interiéry jsou perfektně vybaveny a exteriér patří mezi nejdokonalejší ukázky majestátního středověkého sídla, jaké můžeme v naší republice najít. Přestavba byla velmi citlivě provedena, v duchu romantickém, takže není divu, že je hrad často využíván k natáčení pohádek a historických filmů. Objektu vládnou cimbuří, střílny, chrliče a arkýře. Bouzov je doslova naplněn uměleckými díly nevyčíslitelné hodnoty. Není tedy žádný div, že má Bouzov statut Národní kulturní památky.

Vysoké vstupné a návštěvní doba

 

Ano, hrad kalibru Bouzova nepatří k nejlevnějším výletům, ale málokde uvidíte tolik, co tady. Hrad je otevřen od dubna do října:

–         Duben a říjen, pouze ve svátky a víkendy- otevírací doba 9-16h

–         Květen a září, každý den kromě pondělí- otevírací doba 9-17h

–         Červen až srpen, každý den kromě pondělí- otevírací doba 9-18h

Related Images:

0 Shares

2 Comments

  1. Pingback: Bouzovský mumraj, aneb markraběte Jošta turnaj - Zříceniny.cz

  2. Pingback: Hrady a zámky navštívilo přes 5,6 milionů návštěvníků - Zříceniny.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..