Poznej kde žili čeští panovníci! Autorka představuje všechna hradiště, hrady a zámky, které mají vazbu na konkrétní české panovníky – někteří byli zakladateli (Zvíkov, Karlštejn), nebo zasáhli do jejich vzhledu a vývoje (Václav IV. přestavěl Žebrák, na který otec Karel IV. zanevřel kvůli smrti prvního synka), eventuelně na jejich zdí zasahovali do české historie či tu „jen“ pobývali (Ferdinand Dobrotivý letní sídlo v Zákupech, kde si nechal znovu zprovoznit osobní výtah).

Vedle základních informací kniha prozradí nejrůznější zajímavosti, například kde a jak se ve středověku na stavbu hradů používal jeřáb, jak si na hradě topilii (krby, „dřevěné krabic“), jak a zda pečovali o hygienu atd. Chybět nebudou ani zmínky o tom, kde se točily pohádky, které známé osobnosti hrady navštívili (J. Vrchlický Křivoklát // K. Mácha, J. W. Goethe a R. Wagner Střekov), které knihy, divadelní hry či opery se na nich odehrávají či jaké legendy a pověsti se s nimi pojí.

Kniha je bohatě vypravena ilustracemi, které zachycují tehdejší dobu, vzhled hradů a zámků, pro dokonalou orientaci bude sloužit i mapa.
Sídla českých panovníků
Stanislava Jarolímková
152 stran, 329 Kč