Výstava v prostorách jihlavského muzea, připravená Státním okresním archivem Jihlava a Muzeem Vysočiny Jihlava, p. o., si klade za cíl přiblížit návštěvníkům historii Jihlavy v letech 1436–1567. Je to období, kdy v českých zemích platila basilejská kompaktáta, přijatá katolickou církví a stranou husitskou 5. července 1436 v Jihlavě. Zatímco datum přijetí kompaktátních úmluv je v naší historii i v dějinách Jihlavy pevně zakotveno, doba ukončení jejich platnosti na českém zemském sněmu v Praze, zahájeném 3. března 1567, je údajem takřka neznámým. Jihlava se v tomto období proměnila z katolického města v město ryze luteránské.
Na výstavě budou vedle informací zprostředkovaných na panelech prezentovány některé dokumenty z bohatého archivu města Jihlavy: městské úřední knihy a listiny českých králů a císařů od Zikmunda Lucemburského po Maxmiliána II. Chybět nebudou ani archeologické nálezy z 15. – 16. století ze sbírek Muzea Vysočiny Jihlava.
Výstavu bude možno navštívit od 27. ledna do 27. března 2022. Vernisáž se koná ve středu 26. ledna v 16 hodin.
Výstava vhodně doplňuje konferenci Iglavia historica – Arcana compactatorum, uspořádanou 26. ledna v gotické zasedací síni jihlavské radnice. Konference, inspirovaná 560. výročím zrušení kompaktát papežem Piem II. roku 1562, se bude zabývat významem kompaktát pro politický a náboženský život Čech a Moravy v 15. století. Zúčastní se jí i jeden z největších znalců husitského období prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc.