Ostatní

Pernštejnské ženy zamířily do Lucemburku

Putovní výstava Pernštejnské ženy a Evropa tentokrát zavítala do Lucemburku. Úspěšný projekt Východočeského muzea a Univerzity Pardubice je možné v červnu zhlédnout v budově tamního velvyslanectví České republiky.

Výstava a její herní prvky tvořily kulisy tradičního vítání občánků České republiky v lucemburském hlavním městě. „Více než dvě desítky dětí si vyzkoušely výrobu renesančních parfémů a psaní pavím brkem. Dobovou atmosféru pomáhali navodit manželé Hřibovi odění do replik šlechtických šatů vlastní výroby,“ popsal průběh akce ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Hostitelka, velvyslankyně Barbara Karpetová, ocenila poselství i zpracování výstavy, jejíž libreto vychází z úspěšné knihy Pavla Marka. „Výstava má jako téma vytváření jednotné kulturní identity Evropy a roli, již v tomto procesu sehrály urozené ženy, budí proto zasloužený ohlas i v zahraničí,“ dodal vedoucí Ústavu historických věd FF Univerzity Pardubice Pavel Marek.    

Výstava ukazuje, jak žily ženy z poslední generace Pernštejnů v 16. a 17. století. Provdaly se na Pyrenejský poloostrov a do Itálie, ale s rodinou čile komunikovaly a vyměňovaly si nejen dopisy, ale také portréty, recepty či nejnovější módní styly. Viděli ji už návštěvníci na řadě míst v České republice i zahraničí, například Bruselu, Štrasburku, Berlíně či Madridu.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.