Jihomoravský kraj

Boskovice

Historie hradu, který se už z dálky poznáte díky kulaté věži a renesančnímu cimbuří, začíná ve 13. století, kdy jej vlastnil rod pánů z Boskovic. Ten hrad držel až do dalšího století a tehdy hrad padl do rukou pánů z Kunštátu a dočkal se své nové středověké podoby. Všechno však bylo jako na kolotoči; boskovičtí pánové hrad získali zpět už v půlce 15. století a tehdy mu také dali erb v podobně sedmizubého hřebenu. Hrad pak po dvě desetiletí spravovali Ederové, rod hornických podnikatelů a ti hrad značně přestavěli. Velká renesanční oprava ale byla dokončena až v 16. století rytíři ze Zástřizl a na konci 17. století hrad již patří rodu Dietrichsteinů.

K hradu pak bylo postupně doděláno pár stavení pro hospodářství, ale v 18. století byl hrad opuštěn, byly mu strženy střechy a jeho stavební materiál si začali rozebírat lidé ve městě na stavení svých vlastních budov.

Dnes patří Boskovice rodu Mensdorff – Pouilly. Je smutné, že z kdysi tak mohutné stavby se dodnes uchoval jen opravdový zlomek, ale ten nám nabízí tak nádherný výhled do zdejší krajiny, že smutnit nemusíme. Zajímavostí hradu je také 26 metrů hluboká studna, jejíž dřevěné šlapací kolo je stále v provozu.

Boskovice jsou nepochybně dalším z českých klenotů, které stojí za návštěvu a vstupné vás nebude stát více než 30 Kč, je levnější pro důchodce a děti a pro zdravotně postižené či děti do 6 let je zcela zdarma.

A kdy na Boskovice můžete zavítat?

duben a říjen
soboty, neděle a svátky:
10-16 hod.

květen, červen, září:
pondělí:
zavřeno
úterý – pátek:

10-16 hod.
soboty, neděle a svátky:
10-18 hod.

červenec a srpen
denně:
9-18 hod.

Poslední prohlídka začíná vždy půl hodiny před koncem otevírací doby.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..