Ústecký kraj

Budyně nad Ohří

Na trase mezi Litoměřicemi a Slaným narazíte v obci Budyně na krásný vodní hrad, který je zachovalým reliktem mnohem impozantnější středověké stavby. Hrad má velmi zajímavou historii, ve které nechybí pohnutý osud Jana Zajíce z Hazmburka, který kvůli své alchymistické dílně přišel o své jmění. Právě i alchymistická dílna je součástí Jandova muzea, které se v hradu nachází.

Původní stavbou na místě dnešního hradu byla tvrz ze třináctého století. Účinným obraným prvkem byl vodní příkop i bažiny podél břehu Ohře. V první polovině čtrnáctého století přešel objekt do vlastnictví Zbyňka z Valdeka a Hazmburka. Později, v druhé polovině století patnáctého zde již zmíněný Jan Zajíc nechal vybudovat hrad v pozdně gotickém stylu, který se pyšnil jak hradbami, tak vodním příkopem.

Poté už hrad čekala přestavba na renesanční zámek, a to v šestnáctém století. Od třicetileté války však zámek chátral. Současná expozice obsahuje fragmenty interiérové výzdoby ze šestnáctého století. Ve zlatém sále jsou pak k vidění krásné malby. Dále je pro návštěvníky připraveno přírodovědné muzeum a alchymistická dílna. Pokochat se můžete i zachovalým zbytkem hradeb kolem objektu.

Vstupné a otevírací doba

Za vstupné zaplatíte jen zhruba 20Kč a hrad je možné navštívit téměř celoročně:

–         Duben až září- každý den kromě pondělí- otevírací doba 10.30-15.30h

–         Ostatní měsíce- soboty a neděle- otevírací doba 13.30-15.30

Pokud však máte zájem o jiný termín, je možné se předem objednat. Hrad patří městu Budyně nad Ohří a nejnovější aktuality a informace můžete získat na telefonním čísle 416 863 007.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..