Založení hradu
Původní hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století a omezoval se na Jižní palác s malou věžičkou nad kaplí. Dnes je to oblast horního nádvoří. Tato nejstarší část gotického hradu se nachází na jižním ostrohu skály, který spadá příkře k řece. Právě skalní sráz diktuje poměrně nepravidelný půdorys hradu. Ve středověku byl tento sráz součástí obranného systému pevnosti.
Na počátku 14. století se k Jižnímu paláci přistavěl nový rozměrný palác, který se nazývá Rajský. Oba paláce byly vzájemně propojené ochozy na hradbách a mezi nimi tak vnikl prostor, který vyplňovaly většinou dřevěné účelové stavby.
Z původních hradeb se zachovala jen východní stěna, která posléze posloužila jako stěna nové zámecké budovy. Západní hradba dnes zůstala zcela pod úrovní terénu.
Severní Rajský palác byl považován za reprezentativní část hradu. Stojí na nejvyšším místě hradní skály a jeho půdorys má zajímavý tvar písmene D. Kamenné jsou pouze jeho obvodové zdi, veškeré vnitřní konstrukce jsou dřevěné.
Pozdější úpravy
Ve třicátých letech 14. století došlo k dalšímu rozšíření hradu Bušky z Velhartic. Ti přistavěli věž typu donžon, která je dnes známá jako Putna. Jejím úkolem bylo bránit poměrně snadno přístupné severozápadní čelo hradu. Věžní zdi jsou místy 2,5 metrů silné a v její severní části se dochovalo i několik úzkých střílen. Putna měla původně jen jeden jediný vstup, který se nacházel v úrovni druhého patra.
Do věže se tedy dalo dostat pouze za pomoci unikátního mohutného mostu, který vede nad hřebenem skály a spojuje věž s palácem. Nynější vstup do věže byl proražen až během úprav, které zde proběhly v 19. století.
Kamenný most
Kamenný most je dlouhý 32 metrů, široký je 3 metry a vysoký téměř 10 metrů. Má čtyři lomené oblouky na pěti pilířích. Čtyři z nich jsou válcovité, aby se nedaly tak snadno poškodit dělovými koulemi. Pátý je hranatý, protože přiléhá k hradní stěně. S paláci byl most spojen jen dřevěnými můstky, jinak stál zcela samostatně. Původně byl ještě kryt střechou.
Během 15. století byl hrad po celé severovýchodní a jihovýchodní straně obehnán hradbou, která přecházela v suchý hradní příkop vytesaný přímo do skály. Součástí hradby byl i široký gotický portál, kterým se nyní do hradu vstupuje. Hradní příkop bylo možné překonat jen jediným způsobem a to po dřevěném padacím mostu.
V této době byl na spodním nádvoří vystavěn také rozměrný hradní pivovar. Ten je situován na samý okraj skalního srázu a je tak vlastně součástí obranného systému hradu. Část původní budovy se však zřítila, takže současný stav pivovaru je jen jeho rekonstrukcí. V objektu hradního nádvoří se nalezly také základy budovy, která byla identifikována jako vinopalna.
Do hradní zříceniny byl v 17. století na popud tehdejšího majitele Martina de Hoeff Huerta přistavěn objekt pozdně renesančního zámku, jehož součástí se stal i jižní gotický palác.
Naprostým unikátem zámeckého paláce jsou jeho otevřené arkády. Sloupy svědčí o tom, že je pravděpodobně vystavěli místní zedníci a práce řídil sám Huerta na základě vzpomínek na své rodné Španělsko. Arkády byly později zazděny, protože zámek se stal hospodářským objektem. Tím byly vlastně zakonzervovány a bylo je proto možné uvést do původního stavu.
Kontakt:
Státní hrad Velhartice Kde nás najdete: mapa
341 42 Kolinec
e-mail: velhartice@npu.cz
Pingback: Víkend 14 – 15. 5. 2016, oslavy Karlova narození - Zříceniny.cz