Jihočeský kraj

Hrad Rožmberk

„Málo jest v Čechách hradů, kteří se Rožmberku krásnou svou polohou a starověkým rázem svým vyrovnají, jest tato kolébka rodu mocného, který po králi první v zemi místo míval, pravým obrazem staročeského hradu.“ Takto se o Rožmberku vyjádřil pan Agust Sedláček roku 1884 a mě nezbývá nic jiného než tiše přikyvovat.

Hrad stojí v obci Rožmberk nad Vltavou, která je nejmenším městem v Jihočeském kraji a leží zhruba dvacet čtyři kilometrů od Českého Krumlova. Přesto, že je ve svém kraji nejmenší, tak stojí za to ho navštívit. Co pozbyl na velikosti, dohání v kráse svého okolí a nádhernými historickými stavbami.

hrad-rozmberk

O Rožmberku nad Vltavou by se dalo napsat mnoho. My se ale přišli podívat na zdejší hrad, který skutečné má co nabídnout.

Nejprve mi dovolte trochu toho historického žvanění. Hrad pochází ze 13. století, první písemné zmíňky o něm jsou z roku 1250 a založil ho Vítka z Prčice z rodu Vítkovců. Jedná se tak o nejstarší hrad tohoto rodu. V roce 1302 vymírá krumlovská větev Vítkovců a celé panství přebírají Rožmberkové. Ti sice sídlí v Krumlově, ovšem na hrad nezapomněli a nadále o něj pečuji. V roce 1611 umírá Petr Vok a hrad i s panstvím dědí jeho synovec Jan Zrinský. Po jeho smrti připadne celé panství Rožmberk rodu Švamberků. Jenže je jim v roce 1620 zkonfiskován za účast na stavovském povstání. Hrad tak dostane francouzský rod Buquyů, ktěří se z něj těší do roku 1945.

hradRozmberk

Hrad býval původně rozdělen na dva, horní a dolní. Ovšem z tohoto komplexu se zachovala pouze kamenná hláska, které se říká Jakobínka. Z horní části se podle potřeb majitelů stalo letní sídlo. Ale i dolní část se dočkala změny. Nejvýznaměji se na konečné podobě hradu podepsaly renesance a anglická novogotika. Vybrat si zde můžete ze čtyř prohlídkových tras.

Za pozornost stojí rozhodně 1. patro, Buquoyské sbírky. Jak bylo uvedeno výše hrad byl přestavěn do novogotického stylu a v tomto stylu je řešen i interiér, takže vstupní hala s bohatě zdobeným schodištěm by neměla být žádným překvapením, ale při pohledu na vyřezávané sloupy s dřevěnými sochami, které v tlapách hrdě svírají erby rodu, se vám přece jen trochu zadrhávají slova v krku. Dále pak následuje křižácká galerie, kde na stěnách visí obrazy fiktivních vůdců křižáckých výprav. Za pozornost stojí zdobený dřevěný strop a přenádherný nábytek v novogotickém stylu. V této místnosti probíhají i svatební obřady a přiznejme si, že červený koperec na podlaze, erby na stěnách a hrdé pohledy rytířů na obrazech, tomu přidávají na půvabu a romantice. Jako další bod prohlídky je zbrojnice. Ani tady nevycházíme z úžasu. Návštěvník si zde může prohlídnout jedinečné kousky od halaparten po muškety. Dále pak přilbice, štíty a nechybí ani celá ukázka středověkého brnění. Ale i méně poetické, ovšem stejně krásné, prostší vybavení, jako jsou bohatě zdobené židle se zeleným polstrováním či dřevěné stoličky naskládané okolo krbu, stojí za zmínku. Další místností je Rytířský sál, který byl založen v 17. století a je zdoben nádhernými frezkami na stěnách. Zde si dovolím trochu minimalizovat a upozorním vás pouze na hudební výklenek, kde je vyobrazena krajina s hrajícími nymfami. Ale i přes to nechte svůj pohled klouzat po stěnách a stropu tohoto pokoje, protože i ostatní malby stojí za pozornost.

Rozmberk

Druhá prohlídková trasa vás zavede do soukromých pokojů posledních majitelů Rožmberku. Návštěvníkovi se tak naskytne pohled na jídelnu, salón a pracovnu rodu Buquoyů. Přiznám se, že tato expozice je nová, takže jsme se ještě nestihli pokochat jejím půvabem. Ovšem vzhledem k tomu, že je přístupná i v zimních měsících, rozhodně nemusíme smutnit. Kromě toho, když si zvolíte tuto prohlídkovou trasu, můžete vyšplhat i na Anglickou věž.

Ale prohlídku Anglické věže si můžete zakoupit i zvlášť. Volte prosím krásné počasí, v opačném případě nebudete moci vystoupat až na ochoz věže. A to by byla ohromná škoda, protože, když zdoláte výstup po téměř dvou set schodech, věž vás odmění přenádherným výhledem na celý areál hradu i nádhernou krajinu okolo města. Navíc se v útrobách věže skrývá model hradu Rožmberk v době 14. – 15. století.

Pokud stále nemáte dost a máte pro strach uděláno, čtvrtá prohlídková trasa vás zavede do katovny, kde si na vlastní kůži můžete vyzkoušet některé z nástrojů středověkého soudnictví. Součástí prohlídky je i výklad od samotného mistra kata, který vás blíže seznámí s historií tohoto řemesla u nás i v zahraničí.

Na závěr si dovolím trochu duchařiny. Nebyl by hrad Rožmberk, hradem Rožmberkem bez své bílé paní. Podle pověsti se zde za nocích prochází duch Perchty z Rožmberka, dcery Oldřicha II. z Rožmberka, která byla provdána za neurvalého, ale mocného Jana z Lichtenštejna. Po jeho boku prošla mnohými útrapami a trápily ji i matka a sestra zemřelé první ženy pána z Lichtenštejna. Po smrti Jana se umučená Perchta vrátila zpět na Rožmberk, kde dožila svůj život. Z vděčnosti se stala dobrým duchem hradu a za nepřítomnosti pána z Rožmberka hrad ochraňuje a s láskou o něj pečuje.

hradrozmberk1

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..