Přesně osmdesát šest památek po celém Česku otevře v noci z 26. na 27. srpna své brány. Na návštěvníky čekají kromě neopakovatelné noční atmosféry rytířská klání, kostýmované prohlídky, divadelní představení, koncerty a další pestrý program. Centrem již osmého ročníku populární Hradozámecké noci bude tentokrát renesanční zámek v Náměšti nad Oslavou, kde nebude chybět ani závěrečný ohňostroj.
Podrobný program aakcí Hradozámecké noci zveřejnil Národní památkový ústav na svém webu. Návštěvnici zde naleznou kromě informací o průběhu noci na konkrétní památce také údaje o vstupném či možnosti rezervace noční prohlídky.
„Během Hradozámecké noci může návštěvník spatřit a zažít památku doslova v jiném světle, kdy noční atmosféra dodává známým místům neopakovatelné kouzlo. V tomto je tradiční Hradozámecká noc skutečně jedinečná,“ vysvětluje generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.
Hostitelem hlavního programu bude letos zámek v Náměšti nad Oslavou. Ten přebírá symbolickou štafetu od ikonického Karlštejna, který byl loni centrem Lucemburského roku připomínajícího tento významný šlechtický rod a 700. výročí narození císaře a krále Karla IV.
„Žerotínský zámek v Náměšti nad Oslavou pro nás byl jasnou volbou. Náměšťská Hradozámecká noc je totiž jedním z vrcholů letošního Roku renesanční šlechty, ve kterém se snažíme veřejnosti připomenout a přiblížit významné šlechtické rody období renesance. V létě jsme otevřeli novou interaktivní expozici na zámku v Bučovicích a na několik atraktivních výstav se mohou návštěvníci těšit i na podzim,“ zve k návštěvě generální ředitelka NPÚ.
V duchu renesance se proto ponese program celé noci v Náměšti nad Oslavou. Zcela výjimečně bude zpřístupněna i panská oratoř zámecké kaple, kde si budou návštěvnici moci prohlédnout originál šestidílné Bible kralické z let 1579–1593, která je součástí knihovního fondu náměšťského zámku. Na své si ale přijdou i milovníci renesanční hudby a noc vyvrcholí závěrečným ohňostrojem.
Stejně jako v minulých letech se k Hradozámecké noci kromě památkových objektů spravovaných Národním památkovým ústavem i letos připojuje řada památek soukromých nebo provozovaných jinými institucemi – mezi nimi například zámek Dobříš, hrady Roštejn, Český Šternberk, Kost, Valdštejnský palác a Valdštejnská zahrada v Praze, Národní hřebčín Kladruby nad Labem a další. Vůbec poprvé se k akci letos připojí tvrz Vyšehořovice, zámek Vranov nad Dyjí a Janův hrad.
Na některých památkách si návštěvníci budou moci užít gurmánské prohlídky – v Litomyšli, Nových Hradech, Hluboké nad Vltavou, Velkém Březně či na zámku v Nelahozevsi. Program zaměřený na děti nabídne Chvalský zámek, zámky Dobříš, Loučeň, Zruč nad Sázavou, Benešov nad Ploučnicí, Kunětická hora a zámek Náměšť na Hané. Na zámku v Kuníně si pak děti vyzkouší roli průvodců. Naopak bez průvodce bude možné projít zámky Slatiňany, Hořovice, Červená Lhota, Dačice, Kratochvíle a Hrádek u Nechanic. Zájemci o kláštery jistě ocení noční návštěvu Broumova, Sázavy nebo Zlaté Koruny a zkrátka nepřijdou ani příznivci vily Stiassni, Jurkovičovy vily a vily Löw-Beer v Brně.
Hlavním mediálním partnerem Hradozámecké noci je Česká televize, mediálním partnerem je Český rozhlas Dvojka.
Památky zapojené do Hradozámecké noci 2017
56 památkových objektů ve správě NPÚ: Bečov nad Teplou, Benešov nad Ploučnicí, Bouzov, Březnice, Bučovice, Červená Lhota, Dačice, Duchcov, Frýdlant, Grabštejn, Házmburk, Hluboká nad Vltavou, Horšovský Týn, Hořovice, Hradec nad Moravicí, Hrádek u Nechanic, Hrubý Rohozec, Janův hrad, Jezeří, Karlštejn, Konopiště, Krásný Dvůr, Kratochvíle, Křivoklát, Kunětická hora, Kynžvart, Landštejn, Libochovice, Litomyšl, Lysice, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Náměšť nad Oslavou, Nové Hrady, Ploskovice, Rájec nad Svitavou, Ratibořice, Rožmberk, Sázava, Slatiňany, Stekník, vila Stiassni, Šternberk, Švihov, Telč, Točník, Trosky, Valtice, Velké Březno, Velké Losiny, Vranov nad Dyjí, Zákupy, Zlatá Koruna, Žleby, kostel sv. Víta v Zahrádce, Zahrady pod Pražským hradem.
30 partnerských památek: zámek Náměšť na Hané, Tachovský zámek, Klášter Broumov, Zámeček Slovanka (Hergetův zámeček), Vila Löw-Beer v Brně, hrad Potštejn, zámek Humprecht, zámek Červený Hrádek, Jurkovičova vila, zámek Častolovice, hrad Český Šternberk, zámek Dobříš, hrad Roštejn, hrad Orlík nad Humpolcem, zámek Stránov, zámek Nelahozeves, zámek Radim u Kolína, Chvalský zámek, zámek Fryštát v Karviné, zámek Karlova Koruna, Tvrz Vyšehořovice, Novy zámek u Lanškrouna, hrad Kost, Valdštejnský palác a Valdštejnská zahrada v Praze, zámek Zruč nad Sázavou, Národní hřebčín Kladruby nad Labem, zámek Choltice, zámek Kunín, zámek Loučeň, hrad Valdštejn.