Ústecký kraj

Kadaň

Ve starém královském městě Kadani, najdeme majestátný a dodnes velmi zachovalý stejnojmenný hrad. Čtyřkřídlá budova se vypíná nad řekou Ohří a připomíná časy, kdy tudy vedla obchodní solná cesta.

Historie města Kadaň sahá až do pravěku, kdy na jeho místě bylo sídliště. Díky výhodné poloze města, se zde brzy rozvinul obchod. Nejstarší dochované zprávy o městě jsou z 12. století. Ve století 13., konkrétně snad v roce 1259 povýšil Přemysl II. Kadaň na město královské.

Současně s povýšením města na královské, dal panovník vystavět, na skále nad řekou Ohří, gotický hrad. Asi roku 1360 zastavil Kadaň, a s ní i hrad, Albrecht I. Bedřichovi ze Šumburka. Ten hrad ještě téhož roku vrátil. V té době vládl ve městě královský podkomoří. Poté se na hradě purkrabí střídali, a to až do roku 1366, kdy Karel IV. udělil městu právo samosprávy. V roce 1362 také Kadaň, její předměstí i hrad vyhořely. Byly však rychle obnoveny.

Roku 1421 táhli severozápadními Čechami husité. Bránící se Kadaň nakonec dobyli a obsadili. Nicméně husité se nezdrželi dlouho. Ještě téhož roku na podzim, křižácké oddíly na město zahájily útok a dobyly ho. Hejtman Ojíř z Očedělic v bezvýchodné situaci vyhodil do povětří hradní věž a s ní i sebe a zbylé spolubojovníky. Od roku 1422 hrad vystřídal několik majitelů. Za krále Jiřího z Poděbrad byl opraven hradní palác a další části hradu. Od roku 1469 hrad opěr prošel rukama několika pánů, až se roku 1489 stal majetkem Jana z Lobkovice. Hrad také opět vyhořel, a to v roce 1498, zřítila se i hradní věž a tím byl hrad neobyvatelný a opuštěný. Až roku 1504 začala jeho rekonstrukce, která z něj udělala nejpevnější místo ve městě.

Když roku 1517 Jan z Lobkovice zemřel, město a s ním i hrad opět střídalo majitele. Až roku 1595 ponechal samotný hrad Rudolf II. kadaňským. Roku 1635 hrad opět vyhořel a dílo zkázy dokonala švédská vojska. Poté, až v roce 1750 Marie Terezie, nechala hrad přestavět a to na kasárna.

V současné době je hrad staticky zajištěn a má novou střech a fasádu. Sídlí zde městská knihovna a je zde obřadní síň. Také zde nalezneme galerii a dům s pečovatelskou službou.

Kde hledat?

Město Kadaň a stejnojmenný hrad najdeme na severozápadě Čech, a to v Ústeckém kraji, nedaleko okresního města Chomutov.

Kudy tam?

Pokud pojedete z Karlových Varů severovýchodním směrem na Chomutov. Nemůžete Kadaň minout. Od známého lázeňského letoviska je vzdálena 40 kilometrů. Z hlavního města Prahy je Kadaň vzdálena asi 100 kilometrů a to severozápadním směrem. Tentokrát okresním městem Chomutov budete projíždět.

Akce?

Město Kadaň má velmi pestrý kulturní život. V průběhu roku zde najde vyžití snad každý, Ať už v divadle, kině, galerii nebo třeba na diskotéce.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..