Královehradecký kraj

Frymburk

V Královéhradeckém kraji, v krásné přírodě Orlických Hor, můžeme, nedaleko obce Sedloňov, najít kouzelnou zříceninu hradu Frymburk.

Hrad Frymburk založil někdy na počátku 14. století neznámý panovník. Vzhledem k velkému rozsahu stavby, šlo zřejmě o významného feudála. první známy majitel hradu byl Matouš z Frymburka kolem roku 1354. Další majitelé se na hradě střídali velmi rychle, Čeněk z Lipé, Hynek z Dubé, Štěpán a Jan z Opočna. Poslední jmenovaný zemřel někdy pře rokem 1430 a panství držel neuvěřitelných 50 let. Poté hrad vlastnil Jan Městecký z Opočna. Panovník krutý a nestálý ve svých sympatiích. Nějaký čas stranil husitům, roku 1420 však už stál na straně krále. Po Janu Městeckém držel hrad Jiřík z Dubé a Vízmburka. Poté nejsou o hradu žádné zprávy a to až do konce 15. století.

Frymburk byl od poloviny 16. století opuštěný, neopravovaný a chátral. V roce 1628 ho při selském povstání na Opočenském panství sedláci vyplenili. Zbytky hradu vypálili roku 1639 Švédové.

Další majitelé nechali Frymburk ladem a tak až do roku 1925 chátral. Dne 22. 8. 1925 ho koupil od Colloredo Mansfeldů pan Josef Bartoň z Dobenína. Bartoňové byli svědomití majitelé a hrad, se souhlasem úřadů, začali opravovat. Bohužel, v roce 1948 byl Bartoňům hrad i s dalším majetkem odebrán a stal se majetkem státu. Stát nebyl dobrým správcem. I přes velké naléhání a úsilí několika zapálených lidí se s hradem po celá desetiletí nic nedělo.

Až roku 1990 Bohumír Dragoun zorganizoval akci Frymburk 90. Na ni v roce 1991 navázal spolek Kruh přátel hradu Frymburku. Díky jeho členům se již v červnu 1991 konaly na hradě první Frymburské slavnosti časů gotiky. Velký výtěžek těchto akcí byl použit na další záchranné práce. Poté na hradě probíhaly opravy až do roku 1996. Ty na čas utichly, aby v roce 2007, díky Společnosti ochránců památek opět pokračovali.

Kde hledat?

Hrad Frymburk najdeme v Králevéhradeckém kraji, v Rychnovském okrese, poblíž obce Sedloňov. Nachází se v krásné přírodě Orlických Hor a v jeho blízkosti je mnoho míst, které stojí za vidění.

Kudy tam?

Od okresního města Rychnov nad Kněžnou severním směrem ujedete autem 27 kilometrů, na kole po cyklotrasách celých 36 kilometrů. Nejbližší velké město je od Frymburka vzdáleno pouze 7 kilometrů autem a 12 na kole, jedná se o Nové Město nad Metují.

Návštěvní doba?

Hrad je přístupný pouze příležitostně, v době konání různých akcí a slavností.

Akce?

Hrádouská vařečka, Dny evropského dědictví, Slavnosti Matouše z Frymburka, Zimní návštěva zříceniny hradu Frymburka

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..