Plzeňský kraj

Kašperk

V kraji plzeňském, nedalo městečka Sušice, na hoře Ždánov nalezneme zříceninu hradu Kašperk.

Hrad dal ve střední části Šumavy vystavět Karel IV. Tímto úkolem pověřil roku 1356 Víta zvaného Hedvábný. Kašperk měl vzniknout jako obrana hranice proti Bavorsku. Nemalou úlohu na jeho vzniku sehrál i fakt, že nedaleko docházelo k těžbě zlata.

Po svém dostavění, kolem roku 1365, nebyl ve správě královských úřadů, ale byl neustále zastavován. Proto prošel držením mnoha pánů, a to jak českých tak i německých. V době husitských válek, i po nich, čelil hrad vpádům ozbrojenců a různým bitkám.

hrad_kasperk

Zástavní majitelé hradu nevěnovali dostatečně velkou pozornost a k jeho opravám docházelo jen velmi sporadicky. Větší opravy se Kašperk dočkal až kolem roku 1554, kdy na ni český sněm, poskytl nemalý úvěr Ludvíku Tovarovi z Enzesfeldu. Od roku 1585 do roku 1617 (pouze s malou přestávkou) byl hrad i okolí v držení města Kašperské Hory. Bohužel se ale městu nedostávalo prostředků a hrad řádně neudržovalo. Když jej roku 1617 město prodává, je hrad uváděn jako zcela pustý. Dílo zkázy dokonali kašperští, kteří zříceninu dále rozebírali na stavební materiál.

Dnes je opět majitelem a provozovatelem hradu Kašperk nedaleké městečko Kašperské Hory.

Kde hledat?

Hrad Kašperk najdeme v plzeňském kraji a nádherné krajině střední Šumavy. Výlet za touto památkou může být zároveň krásnou procházkou šumavskou přírodou. Od městečka Kašperské hory je to jen zhruba 3 kilometry pěšky, autem či na kole.

Kudy tam?

Z Kašperských Hor pojedete směrem vesnička Nezdice. Parkoviště je od hradu vzdáleno asi 1200 metrů. Osoby tělesně hendikepované mohou dojet až těsně k hradu.

Autobusem dojedete nejblíže do Kašperských Hor, odtud pěšky nádhernou krajinou. Vlaky jezdí pouze do Sušice nebo Horažďovic, potom vás čeká delší 11 až 30 kilometrů dlouhá procházka (podle toho, kam dojedete a kudy potom půjdete). Turistických tras v okolí Kašperských Hor a obecně na celé Šumavě je hodně a jsou dobře značené.

kasperk_hrad

Návštěvní doba

Duben – 10:00 – 17:00 soboty a neděle

Květen, červen – 10:00 – 17:00 denně kromě pondělí

Červenec, srpen – 9:30 – 18:00 denně kromě pondělí

Září – 10:00 – 17:00 denně kromě pondělí

Říjen – 10:00 – 16:30 denně kromě pondělí

28. 12. – 1. 1. – denně od 10:00 – 16:30

Návštěvu hradu lze po domluvě absolvovat i mimo otevírací dobu a návštěvní sezónu.

Vstupné?

Základní 95,-, zlevněné (důchodci, děti, studenti) 70,-, cizojazyčný výklad 100,-  děti do 6 let 15,-, rodinné vstupné 275,-

Prohlídka mimo otevírací dobu + 100% (zlevněné vstupné se neposkytuje). Prohlídka mimo návštěvní sezónu + 200% (zlevněné vstupné se neposkytuje).

Akce?

Nabídka akcí na hradě Kašperk je velmi rozmanitá. Můžete zde potkat lukostřelce, divadelníky, hudebníky ale i svatebčany. Hrad si můžete prohlídnout v zimě nebo v nočních hodinách. Speciální prohlídky jsou připravené i pro skupinky dětí. Bohatý je i velikonoční program.

Za zmínku stojí také naučná stezka nazvaná Stezka strážců hranice. Jde o téměř 20 kilometrovou procházku okolím hradu, s 16 zastaveními u informačních tabulí.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..