Kraj Vysočina

Komoří z Wormsu, říšští svobodní páni z Dalbergu v německých a českých zemích

Přijměte pozvání do Telče – v pondělí 20. února se od 17 hodin v přednáškové učebně Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči uskuteční přednáška PhDr. Jany Bisové Komoří z Wormsu, říšští svobodní páni z Dalbergu v německých a českých zemích.

Šlechtický rod svobodných pánů Dalbergů se etabloval v českých zemích počátkem 19. století, když získal dědictvím panství Dačice na Moravě a Malešov v Čechách. Působil zde po čtyři generace do svého vymření v roce 1940; díky tomu se na zámcích v Dačicích a Roztěži u Malešova dochovalo mnoho rodinných památek – portréty, rodokmeny, fotografie, knihy nebo přírodovědné sbírky. Dalbergové jsou však doloženi již od roku 1239, kdy získali dědičný titul biskupského komořího ve Wormsu. Někteří členové rodu potom dosáhli významného postavení – najdeme mezi nimi knížecího biskupa ve Wormsu, dva arcibiskupy v Mohuči, předsedu říšského komorního soudu, divadelního intendanta v Mannheimu nebo ve své době oblíbeného skladatele. S památkami na působení rodu v německých a českých zemích seznámí posluchače slovem i obrazem dlouholetá průvodkyně a bývalá kastelánka dačického zámku Jana Bisová, autorka řady článků a několika knih s tématikou dějin šlechtických rodů.

Přednáška je pořádána Muzeem Vysočiny Jihlava, pobočka Telč ve spolupráci s Muzejním spolkem v Telči a Univerzitním centrem Telč. Vstupné na tuto akci je dobrovolné.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..