Středočeský kraj

Návrat k přírodě, aneb obraz krajiny v běhu staletí

čtvrtek 23. března v 17.00 hodin komentovaná prohlídka výstavy

21. 10. 2022 – 30. 4. 2023

Červinkovský dům (Brandlova 27, Kolín)

Regionální muzeum v Kolíně prezentuje část bohatého sbírkového fondu, který představuje krajinu jako výrazný motiv výtvarného umění. Koncepce výstavy nestojí na pouhé chronologické řadě děl od baroka až do současnosti, jak by mohl její název mylně napovídat. Konfrontuje spíše podobné krajinné náměty od různých autorů z různých časových etap, či použití různých výtvarných technik a stylových fines. Vystavená díla odrážejí také estetický a citový postoj ke krajině, který se v průběhu staletí výrazně měnil.

Prezentovány jsou jak díla malířů a fotografů, jejichž jména zaujímají na české a světové výtvarné scéně přední místo, tak autorů regionálních či lokálních, spojených přímo s Kolínem či širším Kolínskem. Ze známých jmen je to Antonín Mánes, zakladatel české krajinářské malby 19. století nebo mistr zimních nálad František Kaván, malíř vodních toků Václav Radimský, fenomenální Václav Špála či fotografové Josef Sudek a Jaromír Funke. I když díla těchto výtvarníků budou jistě přitahovat zraky všech návštěvníků, na výstavě najdeme mnohem více prací, které nás zaujmou svou originalitou. Odcházející návštěvník tak bude znát mnohem více originálních a zajímavých autorů.

Aby se návštěvníkům krajinou putovalo lépe, atmosféru vystavených děl dokreslují i vybrané úryvky básní od českých autorů, a to jak těch, které známe ze školních čítanek, tak těch, kteří působili či působí zde v Kolíně.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..