Ostatní

Muzeum získalo od divadla zbraně, které údajně střílely na Zámečku

Mausery 1898 – tradovalo se o nich, že právě ony střílely hrdiny československého odboje v Pardubicích na Zámečku. Dodnes nevíme, zda to byly přesně tyto exempláře. Ale díky vstřícnosti a spolupráci Východočeského divadla v Pardubicích (VČD), Krajského ředitelství Policie České republiky a Východočeského muzea v Pardubicích se staly součástí muzejních sbírek a budou připravené k vystavení.

„Ve Východočeském muzeu pracuji 25 let a po celou tuto dobu se ke mně občas dostávaly ‘zaručené‘ zvěsti, že v divadle jsou zbraně, kterými se popravovalo na pardubickém Zámečku. Nikdy jsem tomu nepřikládal nějakou důležitost. Co by v tom divadle dělaly? Věřil jsem tomu asi tak, jako pověstem o tajné chodbě z pardubického zámku na Kunětickou horu,“ vypráví historik Východočeského muzea v Pardubicích Jan Tetřev.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Puška Mauser M 98 s bajonetem

Pušky sloužily jako rekvizity

V rámci zbrojních amnestií mohli čeští občané i instituce odevzdávat nelegálně držené zbraně a legalizovat si je. Při poslední amnestii v roce 2014 této možnosti využilo i Východočeské divadlo v Pardubicích. Divadlo tehdy policii odevzdalo soubor 18 zbraní, které do té doby využívalo jako rekvizity. „V divadle se o tom, že tyto zbraně pochází ze Zámečku, vypráví odnepaměti, zřejmě opravdu už do 40. let minulého století. Vzhledem k pověsti, která je provázela, jsem na doporučení Policie České republiky na ně upozornil pana Tetřeva z Východočeského muzea,“ konstatuje Petr Dohnal, ředitel VČD. „Jak se zbraně do divadla dostaly, se už zřejmě nedozvíme,“ dodává.

„Ukázalo se, že vedle různých vojenských a civilních zbraní se tam nachází devět pušek Mauser, které mi vyrazily dech. Jedná se o pušky Mauser 1898, takzvaný dlouhý Mauser, které byly vyrobeny v průběhu I. světové války,“ říká Jan Tetřev. Z těchto zbraní byla odvozena řada pušek, které se používaly mezi válkami a tudíž i ve II. světové válce v armádách celého světa. „Němci samozřejmě staré pušky z I. světové války nevyhodili, ale nechali je ve skladech. Měly stejnou ráži jako nové kratší pušky. Na moderní válku byly příliš dlouhé, ale mohly se použít v nouzi nebo pro druhosledové jednotky,“ dále vysvětluje Jan Tetřev. Staré pušky proto prošly úpravami. Především závěr, který měl původně rovnou kliku, dostal ve 30. letech pohodlnější kliku zahnutou. Vyměněno bylo také poněkud nepraktické hledí za modernější hledí ploché. Zbraň tak kromě délky připomínala moderní pušku 98k.

Mausery používal pluk Böhmen i na Zámečku

Jedna z ozbrojených formací, které dostaly tyto zbraně, byly také policejní pluky, včetně policejního pluku Böhmen, včetně praporu, který sídlil v Pardubicích na Zámečku a který popravoval české vlastence. „Skutečnost, že tyto jednotky byly vyzbrojeny těmito zbraněmi, potvrdil Vojtěch Kyncl z Historického ústavu Akademie věd ČR,“ doplňuje Jan Tetřev. Zbraně byly převedeny do sbírky zbraní Východočeského muzea. Nyní budou ošetřeny v restaurátorských dílnách, kde se odstraní drobné plošky koroze.

„Je obrovskou zásluhou pracovníků divadla, že tyto zbraně uchovali a uchránili je tak před zničením.  Východočeské muzeum počítá s jejich vystavováním při výstavách s tématikou II. světové války, doplní řadu unikátních sbírkových předmětů s tématikou Zámečku. Budeme je pochopitelně také zapůjčovat,“ říká ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Pokud se Československé obci legionářské podaří zrekonstruovat Zámeček, bylo by logické část těchto zbraní tam umístit. Vrátily by se tak na místo činu,“ uzavírá Tomáš Libánek.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.