Táborák, buřty, grilování – kdo by odolal? Měli bychom však dodržovat několik základních bezpečnostních pravidel, které chrání nás i okolí. Co když nás překvapí bouřka? A na co si dát pozor u vody?
Je libo ohýnek?
Prvním důležitým úkolem je zvolit vhodné místo pro ohniště. To je ve vzdálenosti minimálně 50 metrů od okraje lesa. Zcela zakázáno je rozdělávání ohně na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi. Ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí – k tomu se nejčastěji používá obložení velkými kameny.
Oheň nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, ani na suchém listí, rašelině, ani v blízkosti stohů nebo seníků. Létající jiskry nebo náhlý poryv větru totiž velmi snadno způsobí neštěstí.
K zapálení nebo udržování ohně nikdy nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. Oheň by se snadno mohl vymknout kontrole a způsobit i vážné popáleniny.
Oheň nikdy neponechávejte bez dozoru. Vždy mějte po ruce dostatek vody (písku, hlíny) pro případ, že by se oheň vymykal kontrole. Ohniště opouštějte až v době, kdy ho dokonale uhasíte.
Nebezpečí bouřky
Pokud předpověď ukazuje na výskyt bouřek, raději výlet neplánujte. V případě, že vás bouřka překvapí v přírodě, můžete se bezpečně schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí. Nikdy se neschovávejte pod osamělými stromy, pod převisy nízkých skal nebo na okraji lesa. Nebezpečí hrozí také při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech.
Bouřky doprovází také silný vítr, který skýtá velké riziko. Vyhýbejte se proto především velkým stromům (vývraty, spadané větve) nebo sloupům elektrického vedení (spadané dráty pod proudem).
Bezpečnost u vody
V přírodě se nikdy nepohybujte bez řádného zajištění v blízkosti okrajů skal, štol atd. Vždy zde hrozí nebezpečí pádu kvůli ztrátě rovnováhy, uklouznutí, propadnutí, stržení větrem atd.
Především v létě nezapomínejme na nebezpečí, která nás mohou ohrožovat při koupání nebo sjíždění vodních toků. Především noční koupání je nebezpečné, neboť za tmy snadno dojde ke ztrátě orientace.
Nikdy neskákejte uhřátí do vody, hrozí nebezpečí srdečního selhání a utonutí. Neskákejte ani do vody, o které nevíte, jak je hluboká nebo zda se pod hladinou neskrývají kameny nebo jiné předměty, nebo je tam příliš mělko.
Nepřeceňujte nikdy své plavecké schopnosti a také v případě, že jste dobrými plavci, vždy počítejte např. s možností náhlé změny počasí, podchlazení, svalové křeče atd. Pozor si dejte také na kombinaci alkoholu a plavání.
A co ještě?
- Do batůžku nezapomeňte přibalit Repelent, třeba ten typický se žlutočerveným obalem od Alpy, vyhnete se tak nepříjemnostem s bodavým hmyzem a nežádanou „památkou“ v podobě štípanců nebo přisátého klíštěte. Rozhodně také nezapomeňte na sadu náplastí – nikdy nevíte, kdy i zcela osvědčené boty “vyrobí” na noze nepříjemný otlak. Mezi další nepostradatelné pomocníky turistů patří francovka ALPA, za sto let své existence ulevuje nejen turistům od celkové únavy, ale poslouží také jako dezinfekce drobných oděrek.
- Jakoukoliv mimořádnou událost, která se stane vám či které jste svědkem, co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 112 nebo 150. Při ohlášení vždy nejdříve uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, zmiňte také důležité okolnosti, které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů. Poté uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe. Nikdy nezavěšujte jako první a řiďte se pokyny operátora.