Jihočeský kraj

Otázky a otazníky kolem Jana Žižky (přednášející: prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc.)

úterý 18. června 2024 od 16:30 hodin v hlavní budově Jihočeského muzea (Dukelská 1, České Budějovice) – vchod ze strany Senovážného náměstí, přednáškový sál, přízemí.

Přednáška se zaměří na některé ne zcela vyjasněné problémy spjaté s vojevůdcovým životem a působením. Bude například pátrat po tom, jak vypadal, co znamenalo jméno Žižka, jaké měl trocnovský zeman pokrevní i erbovní příbuzné, kde se pohyboval v letech 1384-1407, zda před husitskou revolucí nalezl uplatnění v zahraničí, zda byl v Praze známou postavou už před rokem 1419, jaký byl osobnostně, proč se rozešel s Táborem, z jakých důvodů si vybral v létě 1423 pro úspěšnou obranu Čáslav, jakým způsobem utrpěl zranění před Rabím, na jakou chorobu zemřel a kde byl pochován. V diskusi je možné věnovat se i dalším přetrvávajícím záhadám.

Přednášející prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc. (26. 3. 1951 Praha), působil na Univerzitě Karlově, v Akademii věd ČR a na Literární akademii. Zabývá se dějinami pozdního středověku, zvláště husitstvím, dějinami historiografie a problematikou dějinné paměti. Publikoval 7 vědeckých a 17 populárně naučných knih, 160 vědeckých studií a stovky recenzí. Soustavně se věnuje popularizační činnosti.

Plné vstupné: 20 Kč, snížené: 10 Kč. Vstupenky na přednášku nelze předem rezervovat, v prodeji jsou v den konání na recepci hl. budovy muzea. Kapacita: max. 80 osob.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..