Středočeský kraj

Přes 150 exponátů – prací Stanislava Suchardy na Hrádku

Od úterka 12. července mají návštěvníci možnost obdivovat detailní průřez medailérskou tvorbou jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarníků přelomu 19. a 20. století – Stanislava Suchardy.

„Výstavu jsme začali plánovat asi před dvěma lety. V té době mě ani nenapadlo, že se podaří shromáždit tolik Suchardových prací. Jsem rád, že se podařilo uspořádat tuto výstavu v takovém rozměru, navíc v roce výtvarníkova výročí 150 let od narození a 100 let od jeho úmrtí,“ říká během vernisáže Bc. Josef Kremla, kurátor výstavy. „Výstava by se neuskutečnila bez zápůjček. Nejvíce exponátů je z Umělecko-průmyslového muzea v Praze a ze soukromé sbírky MUDr. Jiřího Hořavy,“ dodává Kremla.

sucharda

Výstava je návštěvníkům otevřena do 30. září ve výstavní síni Hrádku – sídle Českého muzea stříbra v Kutné Hoře. Připraveny budou také dvě komentované prohlídky výstavy – na 30. srpna a 27. září.

Stanislav Sucharda se narodil v roce 1866 v Nové Pace v řezbářské a sochařské rodině. Studoval na České technice v Praze a následně byl žákem a později i asistentem Josefa Václava Myslbeka na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Během svého života vytvářel monumentální sochařská díla – například pomník Františka Palackého v Praze, výzdobu levého křídla Wilsonova nádraží v Praze, plastickou výzdobu Obecního domu v Praze, sochy pro muzejní budovu Muzea východních Čech v Hradci Králové, ale věnoval se také tvorbě medailí a plaket. V nejbližším okolí se s jeho prací můžete seznámit v tympanonu kostela sv. Petra a Pavla v Čáslavi. Jeho dílo bylo ukončeno předčasnou smrtí v 1. světové válce v roce 1916.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..