Středověk

Prsteny – ruka v ruku

Mezi zvláštní kapitolu středověkých šperků, patří prsteny milostné, dávané z lásky, na slib manželství před námluvami nebo při svatebním obřadu. Těmto prstenům se lidově říká „ruka v ruku“ nebo „prsteny s ručičkami“ Prsteny ruka v ruku byly oblíbené po celý středověk až do konce 17. století

Tyto prsteny jsou velice snadno rozpoznatelné. Byly zhotovovány ze zlata nebo jiného kovu. Ústřední motiv prstenu tvořili dvě dotýkající se ruce. Prsteny se vyráběly ve dvou variantách. První nejběžnější je, že prsten tvořil jednolitý celek. Může se však odlišovat např. přidáním dalšího motiv jako je srdce, které je vtisknuto mezi obě ruce.

Zlatý prsten ruka v ruku – 16. století, zdroj: detektorweb.cz

 

Druhá varianta se skládá z více částí. Po stisknutí ručiček na prstenu se prsten rozdělí na dvě nebo tři obroučky. Prsten může nést na vnitřní straně obroučky nápis např: „CzoPan Buh spogil, to czloviek nerozluczug“ Prsten s touto rytinou byl nalezen pod dlažbou v Lounech. Třídílnou zlatou variantu pstenu obsahují sbírky Narodního muzea a pochází z první poloviny 17. století.

Prsteny – ruka v ruku
Prsteny – ruka v ruku

prsten-rucickovy

 

Stříbrný prsten - 1630 - 1660
Stříbrný prsten – 1630 – 1660

Krátky příběh z dobových zápisů vážící se k prstenu ruka v ruku:

Jak Albrecht Záruba v roce 1588 „deset zlatých z svy ruky odvázal a panně Kateřině (od Zlatých křížů) na ruku uvázal, prstýnek zlatý dal ruka v ruku, pak ji poslal váček a do něho vložil dva groše široké a plnej červených ořechů a drahnej košík červoných ořechů, že ji to odsílá na slib manželský. Panna vzkázala dobrej šťastněj den, a že mu z toho daru děkuje.“ – a pak se o ty věci soudili.

 

Related Images:

0 Shares

4 Comments

  1. Musím říct, že ten zlatý prsten je velice krásný. Je vidět, že ve středověku mistři šperkaři opravdu uměli svoje řemeslo.

  2. Pingback: Středověký zásnubní prstýnek - Detektory kovů, hledání a sběratelství

  3. – vyobrazený prsten je mladší než píšete

    – Národní muzeum nemá ani jeden z ručičkových prstenů vyobrazených na kresbách

    – psala bych radši prsten tvořily ruce (ypsilon).

    • Tomáš

      Dobrý den, ten zlatý prsten jsem našel já. Myslím, že tou nejlepší informací je to, že nález jsem odevzdal na patřičný archeologický institut a předal k němu veškeré nálezové okolnosti, které se z orné půdy daly zajistit. Tou nejzajímavější informací je to, že cca 20cm od tohoto prstenu byla nalezená římská spona.
      S pozdravem hezkého dne Tom

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..