Pardubický kraj

Tajemství pod silnicemi: Archeologové odhalují nálezy z 91 kilometrů výzkumů

Co našli archeologové za šest let záchranných výzkumů pod 91 kilometry budovanými silnic a dálnic? Nejen o tom budou na přednáškách Východočeského muzea v Pardubicích povídat archeologové, dendrochronolog, botanik, antropoložka a mečíř. Pod názvem Archeologie pod silnicemi se na pardubickém zámku konají každou středu od 2. do 30. října od 18 hodin.

Tajemství letokruhů

Úvodní přednáška představí fascinující obor dendrochronologie, který umožňuje nahlédnout hluboko do minulosti prostřednictvím studia letokruhů stromů. „Botanik a dendrochronolog Josef Kyncl bude vyprávět o tom, jak tato metoda dokázala prodloužit chronologie dřevin až na počátek holocénu, jak se dendrochronologie dnes uplatňuje při rekonstrukci historických klimatických podmínek a jak se propojuje s dalšími vědními disciplínami. Přednáška nabídne pohled na významné objevy včetně nejstarší doložené dřevěné studny,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek a odkazuje na právě vystavený unikát výstavy Exit 91 / Vykopávky.

Přednáška 9. října se zaměří na vztah člověka s přírodou. „Biolog a archeolog Petr Kočár provede historií interakce člověka s přírodou, jak ji odhalují archeologické nálezy. Přednáška se zaměří na způsoby, jakými lidé ovlivňovali své prostředí, ale i jak byli ovlivňováni přírodními podmínkami,“ prozrazuje Tomáš Zavoral, vedoucí archeologického oddělení muzea.

Detektory, válečné hroby i vzácný meč

Následující týden archeolog Matouš Holas přiblíží, jak detektory kovů na stavbách silnic pomáhají objevovat poklady, které by jinak zůstaly ztraceny. Antropoložka Marcela Horáková 23. října představí výzkum válečných hromadných hrobů z prusko-rakouské války 1866, odhalených při stavbě dálnice D35, a ukáže, co kostry prozrazují o pohřbených vojácích. A na závěr, 30. října, Patrick Bárta prozradí tajemství vzácného jezdeckého meče z 5. století, který byl nalezen u Slatiňan. Tento meč, klíčový exponát výstavy Exit 91 / Vykopávky, fascinuje nejen svou zachovalostí, ale i složitostí výroby. Proces tvorby přesné repliky včetně použití starobylých technik a materiálů přiblíží sám její autor.

Přednáškový cyklus Archeologie pod silnicí

2. 10. Josef Kyncl: Letokruhy jako cesta do minulosti – dobrodružství dendrochronologie

Přednáška představí fascinující obor dendrochronologie, který umožňuje nahlédnout hluboko do minulosti prostřednictvím studia letokruhů stromů. Josef Kyncl bude vyprávět o tom, jak tato metoda dokázala prodloužit chronologie dřevin až na počátek holocénu, jak se dendrochronologie dnes uplatňuje při rekonstrukci historických klimatických podmínek a jak se propojuje s dalšími vědními disciplínami. Přednáška nabídne pohled na významné objevy a spolupráci mezi odborníky napříč různými obory.

9. 10. Petr Kočár: Člověk a příroda pohledem archeologie

Petr Kočár provede historií interakce člověka s přírodou, jak ji odhalují archeologické nálezy. Přednáška se zaměří na způsoby, jakými lidé ovlivňovali své prostředí, ale i jak byli ovlivňováni přírodními podmínkami. Témata budou zahrnovat změny v krajině způsobené lidskou činností a adaptace na klimatické výzvy.

16. 10. Matouš Holas: Detektory kovů na stavbách silnic

Matouš Holas se zaměří na velkoplošné detektorové prospekce na liniových stavbách v Královéhradeckém i Pardubickém kraji, jejich metodikou a předběžné výsledky. Zjistíte, jak archeologové díky spolupráci s amatérskými detektoráři dokáží odkrýt významné nálezy, které by jinak zůstaly skryty pod ornicí.

23. 10. Marcela Horáková: Co říkají kostry – antropologie v archeologických výzkumech

Přednáška představí výsledky výzkumu válečných hromadných hrobů z prusko-rakouské války 1866, které byly odkryty při stavbě dálnice D35 mezi Plotištěmi a Sadovou. Dá nahlédnout, jak tyto objevy doplňují historické záznamy a co vše mohou kostry prozradit o pohřbených vojácích. V hromadných hrobech se zkoumal způsob uložení padlých, jejich výstroj, zranění a demografické charakteristiky, jako je věk a výška postavy. Marcela Horáková na přednášce popíše jednotlivé nálezové situace, se zaměřením na zdravotní péči, nemoci a válečná zranění.

30. 10. Patrick Bárta: Slatiňanský meč z doby stěhování národů v kontextu evropského mečířství prvního tisíciletí

Patrick Bárta se podělí o příběh objevu a rekonstrukce vzácného jezdeckého meče z 5. století, který byl nalezen při vykopávkách u Slatiňan. Tento meč, klíčový exponát výstavy Exit 91 / Vykopávky, fascinuje nejen svou zachovalostí, ale i složitostí výroby. Přednáška odhalí proces tvorby přesné repliky tohoto meče, včetně použití starobylých technik a materiálů. Posluchači se dozví více o řemeslném mistrovství, které bylo potřebné k výrobě takové zbraně, a o tom, jak tento artefakt odráží sociální status svého majitele.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..