Pardubický kraj

Východočeské muzeum otevírá expozici skla – první ochutnávku rozsáhlé rekonstrukce zámku

Nevšední estetický a emotivní zážitek nabízí od 24. června 2020 Východočeské muzeum v Pardubicích. V zrekonstruovaných komnatách jižního křídla zámeckého paláce otevírá novou stálou expozici, ve které návštěvníky pohltí magická krása skla v záři světel i slunečních paprsků. Instalace S.K.L.E.M. představuje pozoruhodný výběr ze světově uznávané české ateliérové sklářské tvorby a designu. V republikovém kontextu zcela ojedinělá expozice je i první ochutnávkou z rozsáhlé rekonstrukce pardubického zámku a zároveň odvážnou i zdařilou architektonickou intervencí.

„V jedinečném architektonickém aranžmá představujeme více než sto šedesát exponátů pětasedmdesáti autorů z rozsáhlé kolekce skla, která patří mezi nejkvalitnější soubory umění a uměleckého řemesla pardubického muzea a oprávněně budí pozornost doma i v zahraničí,“ uvádí ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Kouzlo charismatické sbírky autorského skla a designu spočívá v tom, že si renomovaní i začínající čeští skláři považují, když jsou v ní jejich práce zastoupeny. Mnozí ocenili snahu budovat reprezentativní kolekci natolik, že do muzea darovali práce, které patří k vrcholům jejich tvorby.

„Za dynamickým rozvojem sbírky stál v posledních desetiletích kurátor Ivo Křen, který i napsal scénář nově otevřené expozice. Návštěvníky muzea chtěl zavést do světa, kde v odlescích elegance září magická krása. Kolega nás ale předčasně opustil. Zemřel těsně před jejím dokončením,“ konstatuje Libánek.

Sklo zámku sluší

Nová expozice se otevírá jako první z rekonstruovaných prostor. „Postupnými kroky chceme goticko-renesanční památce vdechnout nový způsob prezentace. Na prvním místě bude zámek jako takový se svou jedinečnou architekturou, ve kterém chceme sladit připomínku šlechtického sídla Pernštejnů, návštěvnický komfort, společenský život a práci muzea. Instalace skleněných objektů zámeckému paláci sluší, neboť jak renesance, tak i sklo potřebuje světlo. To se zdůrazní i novým umístěním expozice, která je nyní v prostorách orientovaných na jih a západ,“ vysvětluje první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Architektonické pojetí interiérů zpracovaly architekty Regina Loukotová a Klára Doleželová ze studia GEM architects. Společně s kurátorem Ivo Křenem vytvořili koncept města, kde návštěvníky obklopí stíny, odlesky, záře i paprsky, čistá bílá až tmavě šedá barva pozadí i neony, odrazy v kalužích, osvícené nebe živé metropole.

Svět, v němž se zrcadlí Pardubice

„Chceme vytvořit dojem, že procházíte sklem, poznáváte jej až do hloubky porozumění, sklo vás obklopí, pohltí, až mu propadnete. Procházíte osobitým skleněným světem s prosvětlenou odlehčenou až křehkou atmosférou,“ popisuje řešení expozice architektka Regina Loukotová.

Návštěvník se po vstupu do expozice ocitne na periferii skleněného města, vstoupí do autorské tvorby posledních tří desetiletí, obrazně jako se i ve městech soudobá architektura představuje především na jeho předměstích. Skrz vložené těleso pasáže vstupuje do centra skleněné metropole.

Expozice má i velmi podmanivý název. Pod písmeny slova S.K.L.E.M., které vybízí na procházku skleněným městem, se ukrývá podtitul osvětlující, jaká procházka to vlastně bude, tedy cesta světem krásy, lehkosti, elegance a magie.

Záštitu nad expozicí převzal 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Vytvoření reprezentativní sbírky autorského skla Východočeského muzea v Pardubicích podpořily i soukromé firmy, nejvýrazněji Transform a.s. Lázně Bohdaneč a TESing s. r. o.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..