Knihy a filmy

105. svazek tradičního vlastivědného sborníku Severní Morava

Nový svazek se opět věnuje velmi různorodým tématům. K výročím roku 2019 se vrací například článek „Pryč s nimi“, který popisuje odstraňování soch představitelů komunistického režimu ve městě Šumperku po sametové revoluci. Padesát let od úmrtí Jana Zajíce připomíná článek o reflexi tohoto tématu v regionálním výtvarném umění. Přírodovědce by mohla zaujmout studie věnující se mikroskopickým želvuškám, jedněm z nejodolnějších živočichů obývajících planetu Zemi. Seznámíme Vás také s životními osudy textilního podnikatele Johanna Ernesta Klapperotha či interbrigadisty a pozdějšího vedoucího kina Oko Aloise Kapla. Ve sborníku nalezete i studii o drobných církevních stavbách na území bývalé farnosti Nové Losiny. Dále do minulosti Vás přenese článek o majetcích olomouckých biskupů. V rubrice Poklady z našich depozitářů je představen cenný přírůstek muzejních sbírek, dřevořezba Loď bláznů od Jiřího Beránka, jejíž fotografie zdobí i obálku sborníku. Muzejní archeologové přiblíží dva nedávné objevy, depot mincí z Hrabové a také neobvyklý nález učiněný na půdě jednoho domu v Libivé. O raritě pojednává i článek věnující se vlasovým šperkům ve sbírkách muzea, což nebyly ozdoby do vlasů, jak by se mohlo zdát, ale šperky vyráběné z lidských vlasů, oblíbené v 19. století.

A podobných zajímavostí z prostředí Šumperska, Mohelnicka, Zábřežska i Lošticka najdete v nové Severní Moravě ještě několik.

Sborník lze zakoupit v recepci šumperského muzea a na všech jeho pobočkách (Muzeum Mohelnice, Muzeum Zábřeh, Památník Adolfa Kašpara v Lošticích a zámek v Úsově), případně objednat na e-mailové adrese magda.gronychova@muzeum-sumperk.cz. Cena jednoho výtisku činí 90 Kč.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..