Jihočeský kraj

Okolo Třeboně

Okolo Třeboně jsou rybníky. Tahle informace ze školy naprosto vystihuje, že Třeboň vypadá jako pohádkové městečko uprostřed nádherně modrých obrovských vodních ploch.

Ale už nám neřekli, že v Třeboni je krásný romantický zámek, za který by se nemusela stydět ani francouzská Versailles.

Lidé tu jezdí na kole i na lodi, posedávají po lavičkách nebo si jdou lehnout jen tak na zem do parku.

Samá slavná jména

Ještě ve 12. Století prý tady nebylo nic víc, než pár domků kolem pohraniční cesty. Králi se toto území moc nehodilo, a tak ho daroval Vítkovcům. Ale teprve když se v roce 1366 Třeboň dostala do rukou Rožmberků, stalo se to, o čem se točí filmy. Určitě znáte prvního Voka z Rožmberka, který se postaral třeba o to, aby se tu směl pořádat trh a aby tu vznikl cech krejčovský i ševcovský.

To ale pořád nic nebylo. Teprve když se ujal vlády Vilém z Rožmberka, se totiž v Třeboni objevil zásadní muž: Jakub Krčín z Jelčan.

Pan Jakub se asi místním zpočátku moc nezamlouval, protože začal ve velkém pokračovat v díle svého předchůdce, geniálního rybníkáře Štěpána Netolického. Ten si usmyslel rybník těsně u centra města, takže pod vodou zmizel kus náměstí a tamní obyvatelé se museli přestěhovat. Pak se ale ukázalo, že regent Jakub je jako jeho předchůdce Štěpán genius. Přistavěl ještě Rožmberk a oba rybníky přivedly do města davy lidí.

Další z Rožmberků, slavný Petr Vok, se do Třeboně s celým svým dvorem dokonce přestěhoval.

Pěšky nebo si půjčit kolo?

Po Třeboni je několik půjčoven, kde si můžete půjčit kolo na celý den a projíždět turistické stezky. Cestou uvidíte hráze rybníků, rašeliniště, všechny druhy lesů, voňavé louky, vzácné ptactvo i unikátní rostliny.

Ať se hneš kamkoli, uvidíš vzácnost.

Skok do rašeliny

První myšlenkou na využití zdejší rašeliny k léčení měl na konci minulého století jistý pan učitel Hucek. Když se ta myšlenka osvědčila, byly postaveny Bertiny lázně u Zlaté stoky, a později ještě lázně Aurora. Rašelina se tam dováží z blízkého polesí a léčí se tu nemoci pohybového ústrojí pomocí zabalů, koupelí a masáží.

Památky, které stojí za to

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..