Zámek Lednice

Historie zámku Lednice se datuje již od roku 1222. Tehdy zde ještě nestál zámek ale pravděpodobně gotická tvrz s dvorcem postavená českým králem Václavem I. Na konci 13. století se Lednice a nedaleký Mikulov staly majetkem rodu Liechtensteinů původem ze Štýrska. Ti postupně získali pozemky na obou stranách moravsko-rakouské hranice. Rodoví příslušníci se tradičně uplatňovali ve vojenských službách, hospodářském podnikání a později i v zemských úřadech.

Zásadní změna nastala za bratrů Karla, Maxmiliána a Gundakara z Liechtensteina. Zatímco oba zmínění bratři, Karel a Maxmilián, díky sňatkům získali další majetky starého moravského rodu Černohorských z Boskovic, Karel, působil na dvoře císaře Rudolfa II. V roce 1604 se pak stal zemským hejtmanem na Moravě a v roce 1608 se mu dostalo povýšení do knížecího stavu a bylo mu uděleno opavské knížectví. Během 17. století se postupně Liechtensteini stali nejbohatším rodem na celé Moravě.

zamek-lednice

V 16. století byla středověká tvrz zbořena a nahrazena renesančním zámkem. Ani tato stavba se však dodnes nedochovala. Místo ní zde bylo vybudováno velkolepé barokní sídlo s rozlehlou zahradou a monumentální jízdárnou. V zámeckém parku, bylo postaveno množství romantických staveb a také zde byl vybudován rybník zabírající plochu 24 hektarů.

Během 18. století byl zámek opět přebudováván. Kníže Alois II. z Liechtensteina jej nechal předělat na letní sídlo v duchu anglické gotiky. Zámek tak získal vzhled, jak jej známe dnes. Velkolepé reprezentační sály v přízemí, sloužily k setkání evropské šlechty. Tyto sály jsou vybaveny úchvatnými vyřezávanými stropy, dřevěným obložením stěn a vybraným mobiliářem. Soukromé pokoje panstva, se nacházejí v prvním patře zámku. Ve druhém patře se pak nacházejí dětské pokoje. V roce 1996 byl zámek zapsán na seznam památek UNESCO.

Kontak:
Státní zámek Lednice
Zámek 1
691 44 Lednice
e-mail: lednice@npu.cz

3 komentáře

  1. Jita napsal:

    Krásný zámek, interiery i zahrada. Jen je škoda, že pokud člověk chce důkladně zámek projít, tak vstupné do všech okruhu není zrovna moc nízké. Ale je fakt, že zámek Lednice za podívání stojí.

  2. Ruda napsal:

    V létě jsem měl možnost se na zámek podívat a musím říci, že je to opravdu stálo zato.

Leave a Comment