Chcete si ještě před Vánoci vyrazit do ciziny načerpat inspiraci a nakoupit zajímavé dárky? Za tou pravou sváteční atmosférou není třeba jezdit daleko, skutečnými experty v tomto oboru jsou naši sousedé, Němci a Rakušané. Mnozí dopravci nabízejí od začátku prosince výhodné akční ceny do míst proslulých svými vánočními jarmarky, jako je Vídeň, Drážďany či Norimberk. Výlet vás vyjde jen na několik stovek. Tipy jak vybrat levné letenky prozrazuje šéf Cestujlevne.com David Eiselt
„Pokud se vám tradiční destinace již omrzely, vypravte se dál. V tomto ohledu mají co nabídnout i Francie, Itálie, Španělsko, Britské ostrovy, Skandinávie nebo třeba Pobaltí. I do vzdálenějších koutů Evropy stále ještě seženete zpáteční letenku do pěti tisíc korun. Stačí jen pečlivě porovnávat nabídky a trefit „správné“,“ radí David Eiselt, šéf portálu Cestujlevne.com.
Rozhodnete-li se pro delší výlet, bude to chtít trochu času a trpělivosti. Pokud netrváte na konkrétním datu, můžete ušetřit stovky i tisíce. Cestu si naplánujte tak, abyste se vyhnuli přímo svátečním dnům. Pokud chcete v zahraničí strávit Štědrý den, návrat směřujte mezi 27. a 31. prosinec – po Novém roce už byste se nedoplatili.
A kde na vás čekají ty nejkrásnější vánoční trhy?
Vídeň
Vánoční klasika, která neomrzí. Všichni jsme tam byli a všichni se tam rádi vracíme. Tamní náměstí se proměňují v pohádkové vánoční obrazy každoročně již v půlce listopadu a většina z nich vydrží do Štědrého dne. Kouzlo vídeňského adventu na Radničním náměstí či vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie na vás dýchne vůní punče, pečených kaštanů a medových perníčků. Zklamáni ale nebudete, ani když se do Vídně vydáte až po svátcích. Vánoční a novoroční trh u zámku Schönbrunn trvá až do 3. ledna, zimní trh pod obřím ruským kolem v Prateru to balí dokonce až 6. ledna.
Drážďany
Nejznámější a také nejstarší trhy v Německu se pořádají už téměř šest set let v Drážďanech. Na slavném Striezelmarktu najdete největší louskáček světa a obrovskou krušnohorskou vánoční pyramidu. Šestiposchoďový kolos ze světově proslulé manufaktury v městečku Gahlenz měří přes 14 metrů a je tak největší vánoční pyramidou na světě. Ke stánkům vás přilákají pečená jablka, mandlové placičky či rozinky s kardamomem. Všem tradičním vánočním dobrotám, které byste si neměli nechat ujít, vévodí symbol drážďanských Vánoc – Pflaumentoffel, figurka kominíčka ze sušených švestek. Trhy na Striezelmarktu a v okolí končí 24. prosince.
Štrasburk
Největší adventní trhy ve Francii byste nenašli v Paříži, ale v alsaském Štrasburku. Na kouzelných náměstíčkách s hrázděnými domky, které se pyšní zápisem na seznam světového dědictví UNESCO, se tu snoubí německá tradice s francouzskou elegancí a kulinářskou virtuozitou. Perníčky a horké nápoje všeho druhu tu doplňuje i francouzská specialita foie gras – husí a kachní játra. Ne nadarmo se štrasburské trhy pravidelně umisťují na prvních příčkách anket o nejoblíbenější vánoční destinace. První Christkindelsmärik se před zdejší katedrálou Notre Dame konal už v roce 1570, ten (zatím) poslední můžete navštívit do 31. prosince 2015.
Vilnius
Pobaltské státy nepatří k tradičním turistickým cílům, přesto, nebo možná právě proto stojí za návštěvu. Zejména pokud nejste fanda měst přecpaných davy lidí, je pro vás komornější atmosféra dosud neobjevené Litvy tím pravým. Adventní trhy v metropoli Vilniusu vás okouzlí svou bohatostí a opravdovostí. Právě díky tomu, že sem nemíří tisíce turistů, nenajdete zde blyštivé cetky, ale poctivé rukodělné výrobky a tradiční litevské dobroty – raguolis či makové koláčky. Od roku 2000 má Vilnius novou atrakci: místní 326metrová televizní věž se pomocí barevných světel každoročně mění v největší vánoční strom ve městě. Hlavní trh na Katedrálním náměstí se koná až do 11. ledna
Další informace naleznete na www.cestujlevne.com.