Kde najdeme zříceninu Baba? Našli byste ji v naší metropoli, konkrétně na levém břehu řeky Vltavy (mapa), tvoří tak nezaměnitelnou dominantu tohoto místa. Pokud se dostanete až k ní, otevře se vám pohled na Troju, Bubeneč a Dejvice.
Poutavá historie:
Dnes tvoří Baba součást přírodní památky stejného jména. Ta byla vyhlášena už v 80. letech dvacátého století. Toto území skýtá ochranu mnoha pozoruhodným zástupcům zdejší fauny i flóry. Ve 30. letech minulého století navíc na západ od ní vznikla i osada téhož názvu, což je prvorepubliková funkcionalistická vilová kolonie, podle mnohých navíc jedna z nejkrásnějších pražských čtvrtí.
Současná zřícenina podle historiků mohla mít hned tři původní účely, přičemž dosud není jasno o tom, která z teorií se zakládá na pravdě. Možná vznikla již v 17. století. Tou dobou dal Jindřich Žežul, pražský měšťan, v těchto místech založit vinice. Pozdější majitel pozemku, Servác Engel z Engelfluss, sem posléze nechal postavit lis s letohrádkem. Pak by pražská zřícenina Baba mohla být právě pozůstatkem viničního lisu. Majitelé se tu střídali dál, dalším vlastníkem v pořadí se stal děkan metropolitní kapituly u sv. Víta, který se jmenoval Tomáš Jan Pešina z Čechorodu. Od něj se odvozuje i název vinice, jíž se říkalo Děkanka nebo též Čechorodka. V 18. století ji zničila bavorská a francouzská vojska, později ji zakoupila jistá A. T. Lohnerová.
Tvrdí se také, že mohla vzniknout jako úplně nová stavba až v 19. století v duchu romantismu, což byl směr, který byl tehdy velmi módní. Gotické prvky do ní pak vetkli dělníci, kteří se tu podíleli na stavbě železnice. A mimo to se její původ připisuje ještě jedné okolnosti: Snad by se mohlo jednat rovněž i o zbytek kaple.
Zajímavá současnost:
Vzhledem k tomu, že radnice Prahy 6 se zaměřila na nasvěcování zajímavých památek, ani Baba nemohla zůstat mimo pozornost. Už od roku 2006 je tato zajímavost ještě zvýrazněna osvětlením, takže na sebe zájem turistů poutá z mnoha míst v našem hlavním městě.