Na skalnatém ostrohu, nad Rakovnickým potokem, se tyčí královský hrad Křivoklát. Je to jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých zemí.
První písemnou zmínkou o hradě, je zápis kronikáře Kosmase z roku 1110. Hrad založil Vladislav I. Křivoklát byl oblíbeným místem Přemysla Otakara I., který zde i často přebýval. I jeho syn Václav I. si hrad i jeho okolí oblíbil a pobýval zde i se svojí družinou. Pro tyto účely dal hrad přestavět a rozšířit, což činil až téměř do své smrti. Také Přemysl Otakar II. si Křivoklát zamiloval a pokračoval v jeho dostavbě. Vzniklo tak reprezentativní sídlo českých panovníků. Po smrti Přemysla Otakara II. roku 1278 sloužil hrad Přemyslovcům pouze k pobytům při lovech.
Po roce 1306 se majitelé hradu střídali a klid zde panoval až za panování krále Karla IV. V době svého mládí i panování zde trávil mnoho času i Václav I. Ten také hrad upravil a dále rozšířil. Za panování jeho nástupce Zikmunda vypukl v roce 1422 požár, který zničil vše, co bylo ze dřeva. Poté hrad střídal majitele a až kolem roku 1473, kdy byl v držení krále Vladislava II., se mu vrátila dřívější sláva. Vladislav hrad opět přestavoval a rozšiřoval. Od roku 1526, za vlády Habsburků, Křivoklát nejprve chátrá a později je opravován. Stává se z něj také vězení a mučírna.
V dalších letech a staletích hrad procházel rukama různých, více či méně slavných majitelů, několikrát vyhořel, aby byl následně obnovován.
Roku 1921 celé křivoklátské panství připadlo do správy státu a od roku 1929 se stalo i jeho majetkem. Státní památková péče pokračovala v dřívějších restaurátorských pracích.
Hrad je i nyní majetkem státu a ten o něj pečuje a dbá na to, aby jeho sláva nebyla zapomenuta.
Kde hledat?
Ve středočeském kraji, 60 kilometrů západně od Prahy, v okrese Rakovník, v obci Křivoklát.
Kudy tam?
Z Berouna vlakem až do železniční zastávky Křivoklát, a odtud podle turistického značení pěšky k hradu. Autem až na parkoviště pod hradem nebo na jiná vyznačená parkoviště v okolí. Cyklotras je zde pro milovníky přepravy tohoto druhu také dostatek.
Návštěvní doba?
11. 1. – březen – 10:00 – 15:00 denně kromě víkendů
duben – 9:00 – 16:00 – denně kromě pondělí
květen, červen – 9:00 – 17:00 – denně kromě pondělí
červenec, srpen – 9:00 – 18:00 – denně kromě pondělí
září – 9:00 – 17:00 – denně kromě pondělí
říjen – 10:00 – 16:00 – denně kromě pondělí
listopad, prosinec – 10:00 – 15:00 – soboty, neděle, svátky
Vstupné?
Částka se odvíjí od období, kdy hrad navštívíte a okruhu který chcete vidět. Pohybuje se tedy od 80,- do 200,- za plné vstupné, a 50,- do 155,- za snížené vstupné (děti, studenti, důchodci). Za rodinné vstupné zaplatíte v rozmezí od 210,- do 390,-.
Akce?
Hrad žije kulturními i společenskými akcemi v průběhu celého roku. Navštívíme zde velikonoční trhy, adventní trhy, koncerty, divadla… a v neposlední řadě i svatby. Prostě každý má možnost si vybrat z pestré palety akcí. Hrad je také velmi vyhledávaným objektem filmařů. Bylo zde natočeno mnoho krásných českých pohádek.