V 11. století na jeho místě stálo hradiště, které patřilo přemyslovským knížatům a se stavbou jádra hradu se začalo asi ve 13. století. Tehdy se stavbě dostaly také hradby, které nahradily dřívější valy a tím se tedy znásobila ochrana. Po roce 1307 se hrad dočkal rozšiřování a to rukou Raimunda z Lichtenburka a jeho potomků, kteří se všichni činili ve válkách. Poté zde vládly rody Jankovských z Vlašimi a hrabat z Daunu a to až do počátku 20. století. Obzvláště po Jankovských zde dodnes můžeme obdivovat sbírku zbraní.
V devatenáctém století zde proběhly velké novogotické úpravy, které doprovázela výzdoba rakouského malíře A. Schüllera, které napodobují vzhled gotického rytířského sídla a které skvěle doplnil dobový nábytek. Co nás spíše naopak zarazí, je kolekce psích vycpanin, ve druhém patře. Šlo o podivnou zálibu barona Haase z Hasenfeldu.
Kromě tohoto všeho se můžeme také pokochat hradní kaplí z roku 1334, které dominuje bítovská Madona, nebo ZOO barona Haase. Jde o rekonstruovanou zoologickou zahradu, kterou zde poslední majitel vedl a najdeme v ní velké množství dravců a jiných zvířat.
A kdy na Bítov zavítat?
duben: sobota, neděle, svátky: 9.00 – 16.00 hodin
květen, červen: denně kromě pondělí: 9.00 – 17.00 hodin
červenec, srpen: denně kromě pondělí: 9.00 – 18.00 hodin
září: denně kromě pondělí: 9.00 – 17.00 hodin.
říjen: sobota, neděle, svátky pak od 9.00 – 16.00 hodin
Kromě zříceniny hradu Bítov v jeho blízkosti můžete narazit i na další skvosty,které byste si rozhodně neměli nechat ujít, jako třeba nádrž Vranov, Palliardiho hradisko, přírodní památka U Doutné skály, zámek Vranov nad Dyjí, či hrady Frejšten nebo Cornštejn.