Ústecký kraj

Blansko (německy Blankenstein)

            Nedaleko Ústí nad Labem a obce Blanska, se na stejnojmenném vrchu nalézá zřícenina středověkého hradu Blansko. O tomto hradu se poprvé dozvídáme na počátku patnáctého století, kdy také s největší pravděpodobností vznikl. Nechal jej vybudovat syn Jana Gasta z Vartemberka jménem Václav, který od té doby získal přídomek „pán na Blansku“.

            V dalších dekádách se o hrad přetahovali se střídavými úspěchy přívrženci krále Zikmunda (jím byl i samotný Václav, pán na Blansku) a vojsky krále Václava IV. Po neklidném období a smrti svého otce, získal do opatrování hrad Jan z Vartemberka. Jan skonal kolem roku 1469. Dalším rodem, který hrad vlastní jsou v 16. století páni z Bynu. Nakonec je hrad prodán Kryštofovi Šimonu Thonovi. Blansko je pak užíváno pouze jako vězení a administrativní centrum. Ani tento úděl mu nevydrží dlouho a po opuštění na počátku sedmnáctého století hrad velmi rychle chátrá.

Kde hledat?

            Blansko najdeme zhruba šest kilometrů na severovýchod od Ústí nad Labem. Stejnojmenná obec Blansko je pak vzdálená další asi půl kilometr na severovýchod.

Kudy tam?

             K hradu nebo do jeho blízkosti je možné se dostat mnoha způsoby. Nejpohodlnější je samozřejmě doprava automobilem, kterým se ke zřícenině dostanete snadno po silnici E442 od Ústí nad Labem. V obci Neštěmice (kde je také nejbližší vlaková zastávka) odbočíte a budete stoupat podél potoka. Odbočíte směrem na obec Mirkov, ze které budete pokračovat na obec Blansko. Zastaví vás závora, u které musíte už automobil zanechat. Cesta k hradu už ale není dlouhá (cca 300 metrů), byť vede do kopce.

            Pro milovníky delších procházek je vhodná autobusová doprava- buď MHD města Ústí nad Labem (do obce Ryjice nebo na zastávku Skalka) nebo spoje ČSAD (zastávky Lipová, Ryjice, Skalka).

Vstupné

            Vstup na zříceninu je bezplatný.

Akce

            Pokud si svůj výlet naplánujete dobře, můžete se zúčastnit Hvězdicového pochodu na hrad Blansko, při kterém vás třeba pobaví i šermíři či divadelníci.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..