Středočeský kraj

Český Šternberk

Tento nádherný hrad založil již v roce 1241 Zdeslav z Divišova. Najdeme ho na strmém skalnatém břehu řeky Sázavy v obci Český Šternberk. Velmi pozoruhodné je, že hrad je stále v držení potomků rodu svého původního zakladatele. Hrad se také zasloužil o nové přízvisko rodu Divišovců, a to „ze Sternberga“.

Hrad Český Šternberk je bezesporu jedním z nejzachovalejších, největších a nejstarších šlechtických hradů naších zemí. Již ve 14. století by poprvé výrazně přestavován. V roce 1467 byl hrad, za držení Petrem Konopišťským ze Šternberka, obležen a následně dobyt vojsky Jiřího z Poděbrad. Poničený hrad byl obnoven a to s důrazem hlavně na jeho obranyschopnost. Další přestavba následovala v polovině 16. století a dala hradu například i velký sál. Interiéry doznaly změny po 30. leté válce. V polovině 90. let 18. století byla provedena poslední výrazná přestavba. Poté následovaly už jen menší zásahy.

Sídlo za svojí existence prošlo rukama mnoha majitelů. Po vymření větve Holické ze Šternberka roku 1712, získalo hrad postupně několik rodů. Roku 1841 ho však opět získává pro svůj rod Zdeněk ze Sternberga z linie Konopišťských. Éra vyvlastňování postihla roku 1949 i toto šlechtické sídlo. Avšak roku 1992 bylo v restituci vráceno současnému majiteli Zdenku Sternbergovi.

Kde hledat?

Hrad Český Šternberk nalezneme ve stejnojmenné vesnici zhruba 50 kilometrů jihovýchodním směrem od hlavního města Prahy.

Kudy tam?

Pro vyznavače pěší turistiky nebo cykloturistiky jsou v okolí značeny turistické trasy. Lze je využít při cestě na hrad z Divišova, Kácova i městečka Sázavy. Autem z Prahy nejrychleji dojedete po dálnici D1, z níž sjedete na 41. kilometru. Parkoviště najdete přímo pod hradem nebo v obci Český Šternberk. Využít můžete i služeb vlakové či autobusové dopravy.

Návštěvní doba?

duben a říjen 9:00 – 17:00 sobota, neděle, svátky

květen a září 9:00 – 17:00 denně mimo pondělí

červen – srpen 9:00 – 18:00 denně mimo pondělí

Prohlídku hradu lze objednat celoročně, pouze v době vánočních svátků je hradpro veřejnost uzavřen.

Vstupné?

Český výklad – dospělí 100,-; důchodci a studenti 65,-; děti 4 -15 let 50,-

Cizojazyčný výklad – dospělí 170,- a děti a studenti 110,-

Lze zajistit noční prohlídku, ta se však uskuteční pro minimálně 10 osob a poplatek je 250,- na osobu.

Akce?

V letní sezóně zde lze vidět sokolníky s jejich dravci.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..