Jihomoravský kraj

Cornštejn (německy Zornstein)

            Hrad Cornštejn stojí na západní straně výběžku, který obtéká ze tří stran řeka Dyje. K ochraně cesty mezi Bítovem a Vranovem, a také jako sídlo pro své potomky, ho nechal vystavět Raimund z Lichtenburka a to někdy ve 20 letech 14. století. V polovině 14. století  nárokovali hrad páni z Hradce.  Ale roku 1363 jsou jako držitelé opět uváděni Lichtenburkové.

             V dalších desetiletích Lichtenburkové hrad opevňovali a rozšiřovali o nové předhradí s hospodářkými a administrativními budovami.  Také zde vyrostl nový palác. Cornštejn se v letech 1464 – 1465 bránil útoku královského vojska. To vyslal Jiří z Poděbrad po vzpouře Hynka z Lichtenburka. Hrad byl nakonec vyhladověn, zkonfiskován a udělen Krajířúm z Krajku. Ti hrad opravili a nově opevnili. Po roce 1514 vlastnili Cornštejn opět Lichtenburkové.  Roku 1576 se hrad, jako součást bítovského panství, dostal do rukou Štrejnu ze Švarcenavy. V tuto dobu přestává být sídlo udržováno a pustne. Hrad vystřídá ještě mnoho majitelů, než je na základě Benešových dekretů roku 1945 zestátněn. V 70. letech dvacátého století je Krajským střediskem státní památkové péče a ochrany přírody prováděna rekonstrukce, která bohužel nebyla dokončena. V polovině 80. let přechází Cornštejn do správy Jihomoravského muzea ve Znojmě, které ho udržuje ve stavu, kdy jej může navštěvovat veřejnost.

 Kde hledat?

            Hrad Cornštej najdeme zhruba 10 km severozápadně od města Vranov nad Dyjí.  A zároveň necelé 3 kilometry od obce Bítov, kde najdeme stejnojmenný hrad, který je historicky s Cornštejnem úzce spojen.

 Kudy tam?

            Zříceninu najdeme cestou po silnici z Vranova nad Dyjí, v Lančově odbočíme směrem na Vysočany, Bítov. U hradu nelze parkovat. Nejbližší parkoviště je zhruba l km za mostem přes přehradu u silnice do Bítova. Kolem hradu prochází zeleně značená turistická cesta Bítov – Oslnovice – Podhradí n. Dyjí.

Z Moravským Budějovic je Cornštejn vzdálen cca 22 kilometrů a lze využít autobusového spojení do Bítova. Z Bítova potom cca 3 km pěšky po zelené.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..