Zahraničí

Načerpejte vánoční atmosféru na úpatí Dolomit

Načerpejte vánoční atmosféru v horských vesničkách zapadaných sněhem, stejně jako ve významných historických městech Jižního Tyrolska. Seznamte se s místními bohatými vánočními tradicemi i delikátní kuchyní. Možností je nepřeberné množství. A za zážitky můžete vyrážet z farem sdružení Roter Hahn.

enzianalm

Již na konci listopadu se především ve větším městech ožívají četné adventní trhy. Nemusíte ovšem nikam spěchat, ty největší jsou otevřeny až do Tří králů (na začátku ledna). Mezi takové patří adventní trh ve městě Merano a Bolzano, které jsou nejvýznamnějšími městy Jižního Tyrolska, dále také trhy v Brixenu, Brunecku a Sterzingu. Na těchto místech načerpáte správnou vánoční atmosféru, seznámíte se se zdejšími tradičními řemesly i výrobky a především ochutnáte zdejší delikatesy jako ovocné chlebíčky Zelten, plněné taštičky Krapfen, cukroví, svařené víno i ovocné punče z místních svahů.

Suedtirol, Vinschgau, Stilfs, Nikolaus, Klosn, Umzug in Stilfs, Kirchplatz, Beten am Kirchplatz,
Suedtirol, Vinschgau, Stilfs, Nikolaus, Klosn, Umzug in Stilfs, Kirchplatz, Beten am Kirchplatz,

Jedinečnou atmosféru mají ale především vánoční trhy v malých vesničkách rozesetých po zasněžených údolích. Jedním z nich je i nejvýše položený alpský trh na pastvině Enzianalm (2 061 m.n.m.), ležící v národním parku Stilfserjoch, který lze navštívit od 8. do 11. prosince. Tento trh je proslulý nejen svou polohou, podávanými kulinářskými specialitami a kurzy paličkování i výroby ze dřeva, ale také nedalekým živým betlémem, k němuž lze dojít zasněženou krajinou, či dojet na koňmi tažených saních. Ve stejném termínu si lze užít mnohá divadelní i adventní představení a zaposlouchat do četných vánočních zpěvů na oslavách v městečku Glurns.

Předvánoční období není pouze o vánočních trzích, ale i o četných tradicích. A těch se v Jižním Tyrolsku dodržuje opravdu mnoho. Jednou takovou je i mikulášský průvod mladých mužů v originálních pestrých maskách ve vesnici Stilfs. Vše začíná na kopci nad vesnicí, pokračuje obdarováváním návštěvníků a obyvatel vesničky a končí hromadnou modlitbou Anděl Páně. Celá oslava tradičního, původně křesťanského, svátku probíhá za hojného vyzvánění kostelních zvonů, které doplňuje řinčení zvonů kravských. V posledním měsíci roku se hojně oslavuje i v údolí Sarntal, kde se po 3 čtvrtky konají adventní oslavy plné koled a prastarých písní. Zde na vás dýchne opravdová vánoční atmosféra z časů minulých. Můžete se tu seznámit s tradičními i dávno zapomenutými řemesly a zvyky, to vše v přítomnosti místních srdečných obyvatel.

Vánoční veselí je v Jižním Tyrolsku spjaté i s rodinnými tradicemi. S těmi se lze seznámit na nedalekých statcích sdružení Roter Hahn, které poskytnou únik z městské reality i dostatek času a prostoru pro relaxaci. Zdejší pohádkovou atmosféru si užijí pak především děti, pro které je vánoční čas opravdu magický. Výhledy na ledovec Zufallgletscher a výlety na sněžnicích si lze užít na farmě Niederhof ve vesničce Martell, která leží nedaleko vánočního trhu na pastvině Enzialnalm. Na spoustě domácích ovocných i masných produktů si lze pochutnat na statku Hof am Schloss, která je navíc ideálním výchozím bodem pro návštěvu výše zmíněného mikulášského průvodu ve vesnici Stilfs. Na adventní oslavy v údolí Sarntal se lze vydat z nedaleké farmy Haflingerhof Tschatter & Kohl, kde se zabývají chovem ušlechtilého, a pro jihotyrolské svahy typického, koňského plemene Haflinger.

Vánoce již klepou na dveře. Užijte si tento adventní čas se svými nejbližšími v zasněžené romantické krajině italských Dolomit, v tradiční a srdečné atmosféře místních farem a nenechte se strhnout předvánočním šílenstvím.     

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..